İpuçları

Joomla Kullanmak İçin 7 Basit İpucu

Joomla Kullanmak İçin 7 Basit İpucu

Joomla! popüler bir CMS sistemi olduğu gibi, bugüne kadar 90 milyon indirilme sayısına ulaşmayı başarmıştır. 2 milyon'dan fazla web sitesi de Joomla! alt yapısını kullanmaktadır.

Ayrıca dünya çapındaki CMS pazarının % 6'sından fazlası ve tüm İnternet'in % 3'ünden fazlası Joomla! kullanıyor. Joomla! alt yapısı ile bir web sitesi kurmak isteyen yeni kullanıcılar için Joomla! hakkındaki 7 basit ipucunu sizlere aktaralım..

1. Joomla! Makale Yöneticisi

Joomla! web sitenizde yeni bir sayfa oluştururken, her zaman yapmak istediğiniz ilk şeylerden birisi de yeni bir makale oluşturmaktır. İçerik Yönetim Sistemleri, sitenizin bilgileri nasıl işlediğini kontrol ederek çalışır, bu yüzden ilk adımınızın olması doğaldır.

2. Joomla! Menü Yöneticisi

Menü öğeleriyle çalışırken, bunların sitenizde hangi makaleyi yada kategoriyi gösterdiğine dair bağlantılar olduğunu unutmayın. Menü öğeleri, aynı zamanda modülleri her sayfada göstermek veya hiç göstermemek yerine belirli sayfalara atamanıza yardımcı olur.

3. Joomla! Modül Yöneticisi

Modüller, metnin, formların veya web sitesinin çeşitli bölümlerine taşınabilecek bir kutuda bulunması gereken her türlü bilgi ve resim biçiminde olabilir. Bir modül, ana içerik bölümüne her şeyi koymadan sitenizin sayfalarında daha fazla bilgi paylaşmanıza olanak tanır.

Modüller çoğunlukla "ana içerik" bölümünüzü çevreleyen içerikler yaratan bir programdır. Bunlar esas olarak farklı modül pozisyonlarında gösterilir: üst, sol, sağ vb gibi.. Joomla! modüller genellikle diğer yüklü bileşenlerden belirli bilgileri görüntülemek için kullanılır.

Örnek: forum bileşeninizde yapılan son forum gönderisini görüntülemek, resim galerisi bileşeninizden rastgele görüntüler göstermek, en son haberleri, en popüler makaleleri görüntülemek gibi.. Not: Modülleri içerik içinde görüntüleyebilirsiniz.

4. Joomla! Eklenti Yöneticisi

Joomla! eklentiler, belirli olaylara cevap olarak kodunuzu çalıştırmanızı sağlar, Joomla! kendi kodunuzdan tetiklenen temel olaylar veya özel olaylar. Bu, temel Joomla'yı genişletmenin güçlü bir yoludur.

Joomla! 1.5'den önce eklenti Mambot olarak biliniyordu. Mambotlar sadece içeriği değiştirebildi ve belirli anahtar kelimelerine dayanıyordu. O zamandan beri kapsamları genişletildi ve geliştirildi yeni işlevselliklerin anlamını arttırmak için geliştiriciler, isimleri mambotlardan eklentiler olarak değiştirmeye karar verdiler.

5. Joomla! Kullanıcı Yöneticisi

Yeni sitenizde bazı değişiklikler yapmak ve yeni içerikler eklemek istiyorsanız ve içeriğin herkes tarafından görülmesini istemiyorsanız, yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıda belirtilmiştir.

Bu sayfaya geçici olarak bir erişim seviyesi atayabilirsiniz, böylece yalnızca kayıtlı kullanıcılar belirli sayfaları görebilir. Yeni içerik herkese gösterildiğinde, erişim seviyesini herkese açık olarak ayarlayabilirsiniz. Bu sayede herkes güncel içeriğinizi görebilir. Bunu menü öğesi yöneticisinde yapabilirsiniz.

6. Joomla! Global Check-in (Genel Denetim)

Bazen, sitede daha fazla kişi çalışıyorsa, site belirli bir modülü veya makaleyi kilitleyebilir, çünkü site başka birinin hala bu öğeyi düzenlediğini düşünür. Bu çok yaygın ve anlaşılması zor bir durum değil. Sadece sitenizin idari tarafına gitmeli ve "Sistem" menüsünün üzerine gelin ve "Genel Denetim" seçeneğini seçin..

Artık tam olarak neyin düzenlendiğini ve bu makale veya bölümün sizi daha önce kilitlediğini, ancak gerçekten değiştirilmediğini biliyorsunuz, bu alandan gerekli düzenlemeyi yaparak işe geri dönebilmeniz için kilidi açabilirsiniz.

7. Joomla! Bileşenler

Bir bileşen Joomla! 'nın temel işlevlerini geliştiren bir eklentidir. Bu genellikle web sitenizin "ana içerik" bölümünde görüntülenir. Forumu düşünün, resim galerisi, rehber vb..

Yukarıdaki 7 basit ipucu, yeni web sitenizi tanımanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.