İpuçları

7 Adımda Joomla Web Sitenizi Hızlandırma

7 Adımda Joomla Web Sitenizi Hızlandırma

Site hızı web siteleri için önemli bir konu olduğu gibi, özellikle de e-ticaret web siteleri için önemli konulardan bir tanesidir. Küçük bir kaç dokunuş ile Joomla! web sitenizin yükleme süresini birkaç saniye azaltmaya nedersiniz?

Daha hızlı bir web sitesi kullanıcı deneyimi açısından önemlidir, tabi bu durum arama motorları içinde önemli bir etkendir. Arama motorları çabuk yanıt veren web sitelerine daha yüksek bir öncelik verir...

Eğer yeterince hızlı yüklenen bir web sitesine sahip değilseniz bunu bir kez daha düşünün, çevrimiçi kullanıcılar hızlı bir şekilde bilgi aktarmak ve bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak isterler. Bunun için hızlı ve çabuk yüklenen siteleri, sayfaları daha fazla önemserler... Sürekli bir akış tutmak için sitenizin hızını arttırmanız gerekiyor. Unutmayın, insanların her zaman acelesi vardır.

Aşağıda örneklerini vermiş olduğumuz adımlar, Joomla! web sitenizi optimize etmek ve hızlandırmak için tavsiyelerdir. Çeşitli araştırmalar yaparak farklı bilgilere de ulaşmanız mümkün...

1: Büyük CSS ve Javascript Dosyalarını Sıkıştırın
Bir çoğu sitede sayfa yükleme hızını düşüren CSS ve Javascript dosyaları mevcuttur, bu durum artan HTTP isteklerine yol açmaktadır. Bu durum karşısında CSS ve Javascript dosyalarını sıkıştırmanız sitenizin hızını biraz daha arttırabilir...

Sıkıştırılan dosyalar bant genişliğini azaltır ve sayfalarınızı hızlandırır, bunun için JCH Optimize eklentisi işinize yarayabilir. Online CSS sıkıştırma işlemi için Buradaki siteyi ziyaret edebilirsiniz, Javascript dosyalarını sıkıştırmak için de Şuradaki siteye bakabilirsiniz.

2: Görüntüleri Sıkıştırın
Sitenizde kullanmış olduğunuz resimler web sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir, yani web siteniz için doğru boyutta resim kullanmanız önemlidir. Kullanmış olduğunuz resimleri sıkıştırmak için Tiny JPG gibi ücretsiz hizmet veren görüntü sıkıştırma sitelerini kullanabilirsiniz.

Bu siteler görüntünün boyutunu azaltmak için gereksiz verileri ortadan kaldırır, ayrıca görüntünün kalitesinde çok fazla bir kayıp yaşamazsınız.

3: GZIP Sayfa Sıkıştırma
Bir tarayıcı sunucudan dosya istediğinde, dosya boyutu büyük ise genellikle zaman kaybı ve sitenizin hızında bir düşüş olabilir. GZIP etkinleştirildiğinde tarayıcı sıkıştırılmış dosyayı ister, sıkıştırılmış dosya web sayfalarınızın sıkıştırılmış halidir...

Tarayıcı aldığı dosyayı bilgisayarınızda açar, böylelikle site hızında bir artış olması sağlanır. GZIP özelliğini aktif etmek gayet kolay ve basittir, sizler için hazırlamış olduğumuz eğitim dersine Buradan ulaşabilirsiniz.

4: Kullanılmayan Eklentiler'den Kurtulun
Web sitenizde oluşturduğunuz sayfalar da kimi zaman çeşitli eklentiler kullanabilirsiniz, bu eklentilerin bir çoğu gerekli olduğu gibi gereksiz olanlar da mevcuttur. Kullanıcıların sık düştüğü hatalardan birisi de, denemek için sitelerine kurdukları eklentileri tekrardan kaldırmamak olmuştur.

Bu eklentilerin kaldırılmamasındaki en büyük sebep unutkanlıktır, aşırıcı derece de kurulan eklentiler kafaların karışmasına sebep olduğu gibi unutkanlığa da sebebiyet vermekte. Özellikle sitenizin ana sayfasında çok fazla eklenti kullanmamaya özen gösteriniz.

5: Önbellek Özelliğini Kullanma
Jot Cache önbellek kontrolü gibi uzantılar tarayıcınızın önbelleğini yönetmenize yardımcı olabilir. İstenmeyen dosyaları ve uzantıları temizler, ayrıca ziyaretçinin tarayıcı türüne göre her sayfa için farklı önbellekleri etkinleştirebilirsiniz.

Joomla'nın standart özelliklerinden birisi olan önbellek özelliği'ni de kullanabilirsiniz, önbellek ayarlarının nasıl aktif edileceğini öğrenmek için Buraya bakınız.

6: İyi Bir Sunucu Kullanın
Kullanmış olduğunuz sunucu firmasının ne kadar önemli olduğunu çok fazla anlatmaya gerek yok sanırım, fakat biz yine de bu konu hakkında bir noktaya değinelim... Kullanmış olduğunuz sunucu önemli bir faktördür, sunucunuzun hızı da önemli bir etkendir. İyi bir şekilde optimize edilmiş Joomla! ile uyumlu sunucu firmalarını tercih etmelisiniz. İyi bir bütçeniz varsa, sitenizin hızını ve performansını üst seviyeler de tutacak bir sunucu firmasından destek almanız sizin için faydalı olabilir.

7: Web Sitenizin Hızını Kontrol Edin
Son olarak, düzenli aralıklar ile web sitenizin hızını Google PageSpeed ve GT Metrix gibi hizmetleri kullanarak düzenli olarak sitenizin hızını kontrol ediniz. PageSpeed hizmeti sizlere mobil ve masaüstü olmak üzere 2 türlü bilgi verir, bu bilgiler doğrultusunda düzeltilmesi gerekilen alanları düzeltmeniz size artı puan kazandırır...

Sizler için hazırlamış olduğum bu ipuçlarını sitelerinizde deneyerek nasıl bir sonuca ulaştığınızı kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: j2store.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.