Joomla! İpuçları Haberleri

Web Sitesi Projen İçin Joomla'yı Seçmenin 5 Nedeni!

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kapsam ne olursa olsun, yeni bir web geliştirme projesi üzerinde çalışırken, tam olarak bunu nasıl yapacağınızı anlamanız gereken bir zaman gelir. 

Platformu hangi platform üzerinde inşa edeceksiniz? Projenin amacını gerçekleştirmek için hangi teknolojilere ve araçlara güveneceksiniz? Olası sorunları tanımayı kolaylaştırmak için ayrıntılı bir şartnamede bulunmasına rağmen, karar nadiren basit bir seçenektir.

Kısa bir süre ve daha düşük maliyetler itici bir güç ise, o halde, açık bir kaynaktan başlamak için güçlü bir temel sağlayacak olan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemine güvenmek mantıklı olur. Elbette, şu anda mevcut olan temel CMS'leri size tanıtmamı istemiyorsunuz, ancak WordPress, Joomla !, Drupal veya Magento'dan hangisine güvenmek iyi bir plan olacak?

Şansınız zaten bu makalenin başlığını okuduğunuzda başlayacaktır, sizlere Joomla! CMS'nin neden daha iyi bir seçenek olduğunu birkaç örnek ile açıklamaya çalışacağım. Her türlü projeyi yürütme gücü ve esnekliği ile Joomla! yeni web site projelerinizde size en kolay çözümü sunacaktır. Başlamaya hazır mısınız? O halde başlayalım...

1. Joomla! Hızlı ve Ölçeklenebilir

CMS seçeneklerinizi araştırırken, aralarındaki performans farklılıkları hakkında bir fikir almak için bazı kriterleri kontrol ederek biraz zaman harcadınız, örneğin: Hangisi en yavaş?.

Joomla! 3.5'in yayınlanması ile birlikte, Joomla! PHP 7'yi desteklemeye başladı. Böylelikle bu durum Joomla! da gözle görülür bir performans artışı sağladı. Tabi bu durum hosting firmanızın PHP'nin en son sürümünü kullanmanıza izin verdiği sürece önemlidir.

Joomla! sitelerinizde PHP 7 kullandığınız takdirde, çok daha az bellek ile mükemmel bir performans alabilirsiniz. Daha önceden PHP 7 ile yapılan test sonuçlarına Buradan ulaşabilirsiniz.

Dahası, Joomla! makaleler, kategoriler ve özellikle kayıtlı kullanıcılar gibi içerik bakımından gerçekten iyi ölçeklenir. Planlarınız nispeten küçük çaplı olarak başlayabilir, ancak internetin doğası gereği, sitenizdeki kullanıcı tabanı'nın zamanla arttığını görebilirsiniz ve bu olasılık için hazırlıklı olmanız gerekir.

Kullanıcıların kaydolmasına izin verebilir veya içerik oluşturmalarını isteyebilirsiniz, potansiyel talebi karşılayacak bir platform ile başlamak daha mantıklıdır, çünkü kullanıcılar kaydolurken veritabanınız gittikçe büyür. Joomla! için üç kayıtlı kullanıcınız veya 300.000 kullanıcınızın olup olmadığı fark etmez.

2. Joomla! Sadece Bir CMS Değildir

Jooma! geliştiricileri arasında yaygın olarak bilenen bir durum da, Joomla! isminin aslında iki farklı ürünü ifade etmesidir; CMS kendisi ve Joomla! CMS'nin oluşturduğu PHP çerçevesi. Bu çerçeve, Joomla! üzerinde iyi bilinen yararlı kütüphaneler ve paketlerden oluşan bir koleksiyondur.

Joomla! çerçeve, büyük ölçekli projeleri çalıştırırken genellikle gerekli olan komut satırı araçlarını oluşturmak için mükemmeldir; Bu, cron ve Joomla! gibi iş planlayıcıları için oldukça kullanışlıdır. Framework, RESTful hizmetler oluşturmak ve 3. parti hizmetleri ile entegrasyonlar oluşturmak için yardımcı olabilir.

3. Joomla! Genişletilebilir

Mambo'nun ilk zamanlarını hatırlayanlar ve Joomla! ile tanışanlar, modüller, bileşenler ve mambotlar arasındaki farkı anlayamamış olabilir.

Joomla! 'nın ilk sürümünün yayınlanmasından sonra ayrım netleşti ve düzenli kullanıcılar için anlaşılması daha kolay oldu. Joomla! şimdi her biri biraz farklı amaç için üretilen, üç farklı uzantı oluşturulmasına izin verir.

Bileşenler, Modüller ve Pluginler

Çoğu büyük web projesi, CMS'nin varsayılan davranışını değiştirerek veya projeye özgü yeni özellikler ekleyerek özel bir gelişme ile bir şekilde değişir. Joomla! her biri farklı bir alanı hedefleyen mevcut genişleme yelpazesi sayesinde daha kolay olamazdı.

Başlangıç olarak bileşenler, özel geliştirme temelinde büyük tuğla gibidir. Bununla birlikte arka uç ve ön uç içinde yeni görünümler, veritabanı yapıları ve seçenekleri oluşturabiliriz. Bir takım özel formlar gerektiğinde bile, içerik sunumu seçeneklerimizi modüller sayesinde kolayca genişletebiliriz. Elbette ki modüller, dış kaynaklarla bağlantılı olabildikleri gibi ve daha pek çok şey için kullanılabilirler.

En gelişmiş eklentileri bile yazmak kolaydır. Joomla! API ile sadece birkaç satırlık kod sayesinde kendi eklentinizi oluşturabilir, daha sonra her birini Joomla'ya bağlayabilirsiniz! kullanıcı girişi gibi...

Çok esneklik bu üç tip Joomla! üçüncü taraf kodu için açıktır ve site geliştirme işleminin hemen-hemen her alanında benzersiz fırsatlar sunar; Varsayılan captcha eklentisini kullanmak istemiyor musun? Sorun değil, sadece Joomla! eklenti dizini üzerinden bir tane daha indirebilirsiniz.

Varsayılan düzenleyiciyi beğenmediniz mi? İçerik oluşturma da rahatça kullanabileceğiniz ve tek bir tıklama ile yükleyebileceğiniz birçok özel eklentiler bulunur.

Geçersiz Kılar

Daha büyük ve benzersiz projeler için, sitenizin aynı temel üzerine kurulmuş ve diğerlerinden farklı bir şekilde, Joomla! ile öne çıkmasını sağlamak için her yere kişisel dokunuşlar katmak için esneklik isteyeceksiniz...

Tüm genel görünümleri geçersiz kılabilirsiniz. CMS size böylesine güçlü ve geçersiz kılma özelliği verdiğinde ne anlamı vardır?... Çekirdek ve özel bileşenlerin veya modüllerin özelliklerini ekstra kod yazmadan değiştirebilirsiniz; tek yapmanız gereken orjinal görünümü kopyalamak ve kendi amacınız için değiştirmek. Sanırım daha kolay olamazdı!

4. Joomla! Şablonlar

Joomla'nın en büyük avantajları'ndan birisi de, geniş ve farklı şablon pazarına sahip olmasıdır. Elbette bunu WordPress için mevcut olan çok büyük temalarla karşılaştıramıyoruz, ancak WP temaları ile Joomla! arasında bazı önemli farklar var...

Birincisi, WP temaları çoğu durumda basittir, mizanpajları veya özellikleri genişleten herhangi bir ekleme yapmadan genel görünümü şekillendirmeye odaklanmıştır. Genellikle, tema üreticileri, temel belgelerden başka, gelecekteki güncellemeler, özelleştirme veya teknik destek bakımından sınırlı güvenceli tek ürünleri satarlar.

Joomla! pazarın en iyi şablonlarını, bu tür bir ürünün yaratılmasının yalnızca kendi yeni Joomla! sürümleri ile değil, devam eden teknik destek ve güncellemeler ile işlerin merkezinde olduğu şablonlardan geldiğini gösteriyor.

Ancak aynı zamanda hata onarımları veya yeni özellikler de eklenmiştir; Küçük özel değişikliklerle ilgili yardım alabilirsiniz. Bu kaynaklardaki Joomla! şablonlar, büyük miktarda özellik sağlayan güçlü uzantıların bulunması sayesinde, geniş WordPress pazarı ile karşılaştırıldığında fark ortaya çıkar.

Eşdeğer bir WordPress eklentisinde bulmak için zorlandığınız özellikleri sunan JomSocial ve SolidRes gibi uzantılara bakın; Bu, şablonların, WordPress temalarında ortak olan genel blog yazısı düzenleri yerine, belirli bir endüstriye mükemmel biçimde uymasını sağlar.

5. Joomla! Bir Topluluktur

Joomla! sadece bir CMS veya çerçeveden ibaret değildir; Joomla! topluluğu, her yıl pek çok yerel etkinlikte gerçekleşen toplantılarla benzersiz ve tutkulu bir şekilde bir araya gelmektedir. Joomla! Dünya Konferansı hepsini bir araya getirmektedir...

Sosyal yönünün yanı sıra, büyük, ancak çok büyük değil; Cevapların her zaman yalnızca bir tık uzakta olmasını sağlamak için yeterince büyük, ancak bireysel seslerin içinde kaybolmaması için yeterince küçük. Joomla! topluluğu, öğrenmek ve paylaşmak için harika bir yer ve ayrıca Joomla'nın daha geniş bir başarıya ulaşmasına katkıda bulunur.

Sonuç

Bunlar Joomla'yı farklı yapan nedenler'den sadece bir kaçı, zaman ayırmaya değer; Bir kere merak duyduysanız, her türlü projeye uygun olduğunu ve her ölçekteki sitelerle çalışacak ölçeklenebilirliğe sahip olduğunu göreceksiniz.

Başlamaya hazır iseniz, başlangıç çok basittir. Joomla! GPL lisansı altında serbest bırakıldı ve herkese açıktır. Sıfırdan başlamak istiyorsanız , joomla.org web sitesinden en yeni sürümü alabilir veya bir site için zaten bir fikriniz varsa, ihtiyaçlarınıza uygun bir şablon bulmaya bakabilirsiniz.

Çoğu şablon üreticisi ve Joomla! geliştiricisi, Joomla'yı hızlı bir şekilde yükleyebileceğiniz "hızlı başlangıç paketi" sunar, böylelikle demo düzendeki tüm içerikler sitenizde yer alır.

NOT: Bu yazı gavick.com/blog da yer alan Bartlomiej Krztuk tarafından yazılmış olan "Five reasons to choose Joomla! for your next website project" başlıklı yazı kaynak alınarak hazırlanmıştır.