Haberler

Joomla! CMS Hakkında Bilgi Edinmeye Başlayın!

Joomla! CMS Hakkında Bilgi Edinmeye Başlayın!

Bir web sitesi oluşturmaya karar verdiğinizde, bir hedefiniz vardır. Ama aynı zamanda basit bir ürün kullanmak istiyorsunuz. Bu nedenle Joomla! CMS genellikle bir proje geliştirmek için kullanılır.

Uzun yıllardır bu içerik yönetim sistemiyle çalışıyoruz ve bu seçimi her gün onaylıyoruz. Bu bir tesadüf değil, Joomla! ile web siteleri ve e-ticaret siteleri geliştirebilirsiniz. Çünkü, güçlü bir alt yapı tabanına ihtiyaç duyanlar için en iyi seçimler'den bir tanesi'dir. Ayrıca, her zaman kendi ihtiyaçlarına uyan sayfalar oluşturmak isteyen kullanıcıların da tercihidir.

Kulağa ilginç geliyor, değil mi? Ama neden Joomla! 'yı seçmelisiniz? Bu içerik yönetim sistemini seçtiğinizde gerçek avantaj nedir? neden bu kadar iyi performans gösteriyor ve eksiklikleri neler? Çünkü bazı kusurları olacak, değil mi? Endişelenmeyin, bu ve diğer soruların cevabını Joomla! CMS'nin bu küçük kılavuzunda bulabilirsiniz.

Joomla! Nedir? Bu Platformun Temelleri

Joomla! CMS, web siteleri, portallar, e-ticaret ve açılış sayfaları oluşturmak için kullanılan bir İçerik Yönetim Sistemidir. Çok yönlülüğü sayesinde çeşitli boyutlarda projeler oluşturmak için kullanılabilir ve işlev eklemenize izin veren büyük miktarda bileşen, modül ve plugin sayesinde iyi bir özelleştirmeye sahiptir.

Genellikle Joomla! ile yeni tanışmış olan kullanıcılar, Joomla! ile neler yapabilecekleri konusunda çok fazla fikir sahibi değillerdir. Joomla! CMS ile bir pastane sitesinden tutun gelişmiş bir kurumsal web sitesine kadar çözümler oluşturabilirsiniz.

Bu içerik yönetim sistemi PHP programlama diline dayanmaktadır ve GNU GPL v2 ücretsiz lisansı ile dağıtılmaktadır. Açık Kaynak kodlu bir yazılımdır ve bu, işlevlerinin gelişimi için önemli bir noktayı temsil eder. Joomla! isminin, Swahili dilindeki "hep beraber" veya "bir bütün olarak" anlamlarındaki "jumla" kelimesinden türetilmesi tesadüf değildir.

Joomla! 'nın Tarihsel Gelişimi

Joomla!, bir grup programcının Mambo'dan ayrılmasından doğdu. Projenin adı 1 Eylül 2005'te duyuruldu ve Joomla! 'nın ilk versiyonu aynı ayın 17'sinde yayınlandı. Bu aslında birkaç güvenlik yamasıyla Mambo'nun optimize edilmiş bir versiyonuydu.

Joomla! 2006 yılından bu yana ve şimdiki yıllarda bu sistemin büyük gelişmelerini her seferinde adım adım gördük. Bugün, Joomla! CMS platformunu 4.0'a doğru büyük sıçrama için hazırlayan bir versiyon olan Joomla! 3.9'a ulaştık. Bu, bu CMS'ye bir avantaj sağlamak için topluluktan en çok beklenen güncellemelerden biridir. Özellikleri belirleyici olsa bile.

Ayrıca "Joomla! Tarihçe" sayfamıza bakarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Neden Joomla! CMS'yi Seçmelisiniz: Güçlü ve Zayıf Yönler

Kesin olarak bilmek istediğiniz ilk şey faydalardır. Neden Joomla! ile bir web sitesi oluşturmalı? Ve neden bu kadar çok geliştirici, webmaster ve SEO uzmanı bu CMS'yi projeleri için kullanıyor? Cevaplar basit, ezberlemek için bir liste yaptık.

Basitlik - Joomla! her durumda acemi bir kullanıcı tarafından bile kullanılacak tüm araçları sunar. CMS ile bir şey yapmayı zaten bilenler rahatlıkla kullanabilir.

Çok Yönlülük - İstediğiniz gibi kullanın, Joomla! tüm ihtiyaçlarınıza uyarlanabilir. Gerçek portallar oluşturmak için içeriği yönetir ve sayfa üzerinde SEO yapmak söz konusu olduğunda ayrıntılı olarak optimize edilebilir.

Topluluk - Açık Kaynak CMS rasgele seçilmez, bu özelliğin önemli bir ağırlığı vardır. Benzer çözümlerin arkasında, gece gündüz çalışan, güncellenmiş, güçlü ve sonsuz genişletilebilir yazılımlar sağlamak için çalışan programcı toplulukları vardır. Hepsi ücretsiz.

Joomla! 'nın vurgulamak için somut bir avantajı var: Farklı şekilde kullanıyorsanız ve nasıl yöneteceğinizi biliyorsanız size çok şey verebilir. Bu nokta Joomla! 'nın kusurlarına kapı açar. Her gün kullanıyoruz, bu yüzden iyi biliyoruz. Ayrıca, Joomla! 'nın da olumsuz yanları olduğunu biliyoruz. Öznel, göreceli. Ama yine de bazı kusurlar var.

Bunlardan en önemlisi, bu CMS'yi kullanmak için gerekli olan gelişme ve dikkat hakkında bilgi sahibi olmayanlar için kesinlikle zorluktur. Örneğin, WordPress ile karşılaştırıldığında, daha fazla zorluğu var. Ancak tüm bunların, Joomla! 'yı her gün web sitesi oluşturmak için kullananları korkutmadığı açıktır.

Joomla! Nasıl İndirilir ve Kurulur

Sonuca vardınız: Joomla! 'yı indirmek istiyorsunuz. Mükemmel, bunu yapmak için "Joomla! İndir" sayfasına gidebilirsiniz. Bu noktada, bir FTP programı ile sunucunuza yüklemeniz ve kurmanız gereken sıkıştırılmış bir dosyanız var. Tüm bunları yapmak için iki temel öğeye ihtiyacınız vardır.

  • Domain ve Hosting

Joomla! 'yı yüklemek için minimum sistem gereksinimlerine ihtiyacınız vardır. Bu sistem gereksinimlerin neler olduğunu öğrenmek için "Teknik Gereksinimler" sayfasını ziyaret edebilirsiniz.  Ayrıca, Joomla! Kurulumu konusunda net bir fikir edinmek için sizler için hazırlamış olduğumuz "Joomla! Kurulumu" sayfasına göz atabilirsiniz. Bu adımların netliğini anlamak önemlidir.

Joomla! 'yı Temalar ile Özelleştirin

Artık Joomla! 'yı yüklediğinize göre, bir karar vermeniz ve bir tema yüklemeniz gerekiyor. Nedeni basit: Bu şekilde, fark yaratabilecek belirli işlevlerle birlikte projenizle grafik bir ilişki sağlayabilirsiniz. Tema rastgele seçilmemelidir, aksine: farklı çözümler seçebilirsiniz.

  • Ücretli temalar ve Ücretsiz temalar ya da kişisel çözüm.

Ücretsiz temalar, elbette sıfır maliyetle ancak biraz daha dikkatle geliştirilebilecek ayrıntılarla bir grafik tasarım sunar. Amatör projeler için mükemmel olabilirler. Ancak profesyonel bir projeye yatırım yapıyorsanız, en iyi seçim ücretli bir tema satın almak olacaktır.

Son seçenek: Joomla! siteniz için sıfırdan tasarlanmış bir Joomla! Tema. Bu durumda maliyet ilginç olabilir, aynı zamanda sonuçtur. Ücretli temalar özelleştirilebilir, ancak her zaman ortak bir temeli vardır. Dilerseniz "Joomla! Tema Kulübü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?" başlıklı yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Joomla! Eklentileri: Bileşen, Modül ve Plugin

Joomla! 'nın gerçek gücü: Joomla! 'nın doğru çözüm olmasını sağlayan çeşitli uzantılar ile orantılıdır. Her CMS bir web sitesi oluşturmak için bir başlangıç ​​noktası sunar, ardından istediğiniz gibi özelleştirin. Bunun için eklentiler var. Her çözüm bir uzantı dizini sunar ve bu Joomla! için de geçerlidir. Bu noktayı birlikte analiz edelim.

Joomla! bileşenleri önemlidir, çünkü web sitesine önemli bölümler eklerler. Projede devrim yaratıyorlar, ne yaptığınıza ve tamamen yeni bir görünüm oluşturmanıza izin veriyorlar. Diğer taraftan modüller minimum uzantıları temsil eder: faydalı olabilecek küçük değişiklikler. Plugin'ler için de Joomla! 'nın küçük askerleri diyebiliriz, küçük boyutlarına rağmen bazen olağan işlere imza atabiliyorlar. Joomla! 'nın eklenti dünyası burada bitmiyor, biliyor musunuz?

Aslında, web projeniz için özel uzantılar da oluşturabilirsiniz. Tabii ki, profesyonel olmalısınız: herkes bir Joomla! CMS modülünü oluşturamaz. Ancak bu Açık Kaynak'ın büyüsüdür: eğer yapabilirseniz, mükemmel bir iş oluşturabilirsiniz.

Joomla! eklenti deposu'nda yaklaşık olarak 8.000 civarında ücretli ve ücretsiz eklenti bulunmaktadır. Yeterki ne istediğinizi ve ne aradığınızı bilin.

Joomla! Kaynakları Neler'dir?

Özellikle bazı yönleri derinleştirmek ister misiniz? Bir içerik de Joomla! hakkında söylenecek her şeyi bir araya getirmek imkansız. Burada, doğru kaynakları bulmak için daha fazla bilgi için bağlantılar bulacaksınız. Ve Joomla! 'yı en iyi şekilde kullanmaya başlayın.

Bu bağlantılar, Joomla! ile ilişkinizi geliştirmek için önemlidir. Farklı konular hakkında bilgi almak ya da sormak istediklerinizi bizimle iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.