Joomla! 4 Beta Yayınlandı

Joomla! 4 Beta Yayınlandı

Joomla! Projesi, Joomla! 4.0 Beta sürümünün kullanılabilirliğini duyurmaktan memnuniyet duyar. Zaten harika bir ürün olanı geliştirebileceğimize inanıyoruz.

Kullanıcıların içeriklerini oluşturmaları ve yönetmeleri için yepyeni bir yol olan ve küresel bir gönüllü topluluğu tarafından geliştirilen ve sürdürülen Joomla! 4 ile tanışın. Joomla! 4, güvenilir, istikrarlı, güvenli ve her türlü web sitesini oluşturmak için çok çeşitli seçeneklerle tam donanımlı bir platform sunar.

Joomla! Projesi, sizi önümüzdeki Joomla! 4.0 sürümü için kalite güvencesini geliştirmek ve bu büyük sürümde sunulan yeni özellikleri keşfetmeye, paketi indirmeye, yüklemeye ve test etmeye davet ediyor.

Joomla! 4.0'daki Yenilikler

Yeni nesil Joomla'yı şimdiye kadarki en iyi Joomla! yapmaya gerçekten kararlıyız. Joomla! 4, geliştiriciler için daha sağlam bir sistem olmakla birlikte basitlik ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır.

Joomla! 4.0'ın bu kısa listesine bir göz atın:

 • Joomla'yı göz açıp kapayıncaya kadar kurun: Daha kolay, daha hızlı ve daha kullanıcı dostu kurulum süreci
 • Yepyeni Kullanıcı Arayüzleri: (arka uç ve ön uç): sezgisel ve mantıklı, anlaşılması ve kullanımı kolay
 • Erişilebilirlik: Şablonların erişilebilir olmasını sağlamayı amaçlıyoruz (WCAG 2.1 Seviye AA)
 • Tamamen yeniden oluşturulmuş bir Medya Yöneticisi: Açık ve mantıklı bir Kullanıcı Arayüzü ve yerleşik görüntü düzenleme seçenekleriyle
 • Yeni bir İş Akışı: İçeriğinizi gelişmiş ve özelleştirilebilir bir şekilde yönetin
 • Web Hizmetleri: İçeriğinizi diğer web siteleri tarafından erişilebilir hale getirin ve kolay mobil uygulama oluşturma için
 • Dökme demir güvenlik özellikleri: Hazırlanan SQL ifadeleri için destek gibi özellikler sayesinde web siteniz güvende kalır
 • HTML Posta Şablonları: Sitenizden e-posta göndermek, e-postaları özelleştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı!
 • Geliştirilmiş ve genişletilmiş Komut Satırı Arabirimi (CLI): Bileşenlerinizin sorunsuz entegrasyonu için
 • Daha temiz ve daha güçlü bir kod tabanı: Kod iyice temizlendi, tüm Joomla! 3.x kullanımdan kaldırılmış işlevleri kaldırıldı ve PHP ad alanlarını kullanarak geliştiricilerin her zamankinden daha sağlam ve yenilikçi uygulamalar sunmalarını sağlıyoruz
 • Joomla! Framework'ün gücü CMS ile birleşti
 • Gelişmiş bir etkinlik dağıtım sistemi

...ve daha fazlası

Sitelerinizden birini taşımadan Joomla! 4.0 Beta'yı denemek ister misiniz? Doğrudan launch.joomla.org adresinde test edin.

Bu Sürüm Ne İçin?

Bu, yalnızca test sitelerinde kullanılması gereken bir BETA sürümüdür. Bu sürüm en son kararlı Joomla! sürümüyle birleştirildi ve tüm yeni Joomla! 4 özelliklerini içeriyor. Sizi bu sürümü test etmeye davet ediyoruz ve Joomla! CMS Sorun İzleyicisi 'ndeki sorunları ve hataları bildirmenin yanı sıra, verebileceğiniz tüm geri bildirimleri almak için çok minnettar olacağız.

Özellikle bu davetiyeyi tüm Joomla! uzantısı ve şablon geliştiricilerine iletmek istiyoruz, ürünleriniz Joomla'nın en önemli özelliklerinden birine, genişletilebilirliğine katkıda bulunuyor. Bu sürüm, Joomla! 4.0'ın kararlı sürümü için uzantıları ve şablonları hazırlamaya başlamak için mükemmel bir zamandır.

Sürüm 4.0 ile ilgili bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için lütfen belge sitesindeki Joomla! 4.0'daki olası geriye dönük uyumluluk sorunlarına bakın.

Joomla! 4 Kurulumu videosunu izleyerek ön bilgi edinebilirsiniz.

Kararlı Sürüm Ne Zaman?

Bu beta sürümün lansmanı, geliştiricilerden ve kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlere bağlı olarak bir zaman çizelgesi içeren bir dönem açar. Sağlam ve zamanında teslimat yapılmasına yardımcı olmak için testler ve raporlarda bize katılın. Yardım etmek ister misiniz? Harika! Aşağıda neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

Joomla! 4'ün kararlı versiyonu ile aynı zamanda, iki ana seri arasında bir köprü olması amaçlanan Joomla! 3.10 'u piyasaya süreceğiz. Öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla! 4.0 geliştirme dalından API değişikliklerinin backport'larını içeren bir sürüm olacak.

Bu zaman çizelgesine ilişkin en güncel bilgileri proje yol haritamızda bulabilirsiniz.

Joomla! 4 ile İlgili Belgeleri Nereden Bulabilirim?

Joomla! 4'te size yardımcı olacak bazı öğreticiler sağlamaya başladık. Joomla! 4'teki önemli değişiklikleri anlamanıza yardımcı olacak daha fazla öğretici yazacağız. Joomla! için bir Eklenti veya Modül oluşturma gibi mevcut olanları bulabilirsiniz. Joomla! 4, ad alanları konvansiyonlar, hazırlanan ifadeler, yeni web varlık sınıfları ve daha bir çoğunu burada bulabilirsiniz.

Geliştiricileri, kullanıcılara ve diğer uzantı geliştiricilerine yardımcı olmak ve onlara rehberlik etmek için docs.joomla.org adresinde Joomla! 4 ile ilgili dokümanları yazmaya yardımcı olmaya teşvik ediyoruz.

Bir JDoc sayfası, geliştiricilerin hala yazılması gereken mevcut belgeleri ve belgeleri görmelerine yardımcı olur. Sizi düzenli olarak kontrol etmeye, güncellemeye ve eksik içeriği sağlamaya davet ediyoruz: JDOC:Joomla! 4 Öğreticiler Projesi

Joomla! 4'ün Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Joomla! 4.0 sürümünün ve ana özelliklerimizin "üretime hazır" olmasını sağlamaya yardımcı olmak için, sürümleri test etme ve issue.joomla.org adresinde bulabileceğiniz hataları bildirme konusunda yardımınıza ihtiyacımız var.

Test kullanıcılarının (ve erken benimseyenlerin) hayatını kolaylaştırmak için Beta sürümünden sonraki Beta, RC veya kararlı sürüme güncelleme yapmak mümkündür (silinen dosyaları güncelleme ve SQL değişikliklerini değiştirme konusunda katı kalacağız).

Daha önce de belirtildiği gibi, en kısa sürede piyasaya sürülmesi için Joomla! 4'e odaklanıyoruz. Bu nedenle, Joomla! 3.10 hariç artık 3.x küçük sürümlerini yayınlamayı planlamıyoruz.

Tüm özellik önerileri 4.1 sürümüne yönlendirilmelidir.

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Bu Beta sürümü, düzinelerce gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur. Joomla! 4.0 Beta sürümüne katkıda bulunan herkese büyük bir teşekkür ederiz.

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler