Haberler

Joomla! 4 Alpha 4 Yayınlandı

Joomla! 4 Alpha 4 Yayınlandı

Joomla! Projesi, test için Joomla! 4.0 Alpha 4'ün kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar. Bu paket sadece test amaçlı olup, paketi test sitelerinizde denemeniz tavsiye edilmektedir.

Bu Sürüm Ne İçin?

Bu Alpha sürümü için bir ana hedef var: üçüncü taraf geliştiricilere, uzantılarını test etmek ve sorunları son sürümden önce iyi bir şekilde raporlamak için temel sağlamak.

Bu sürüm, 4.0.0 sürümüne dahil edilecek Joomla! Core kütüphanesi değişikliklerinin çoğunu içerir. Bu değişikliklerden bazıları uzantılarda küçük değişiklikler gerektirecektir. Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için, lütfen belgelendirme sitesindeki Joomla! 4.0'daki geriye dönük uyumluluk konularına bakın.

Joomla! 4 Alpha 4 İndir

NOT: Unutmayın ki bu bir Alpha sürümü ve aktif olan bir web sitesinde kullanıma hazır değildir. Sadece test içindir.

Joomla! 4'teki Yenilikler Neler?

Yeni nesil Joomla'yı en iyi nesil yapmaya kararlıyız!.. Joomla! 4, kullanıcılar için daha basit ve daha iyi bir deneyim ve geliştiriciler için daha güçlü bir sistem sunmayı amaçlamaktadır.

İşte uygulamak istediğimiz Joomla! 4 temel özelliklerinin ve faydalarının kısa bir listesi:

 • Joomla! 3.x'in kullanımdan kaldırılmış işlevlerinin kaldırılması ve geliştiricilerin daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve yenilikçi uygulamalar sunmalarına olanak veren PHP ad alanlarının kullanımıyla daha temiz ve daha güçlü bir kod tabanı.
 • Joomla'yı bir göz açıp kapayıncaya kadar yükleyin : en kolay, en hızlı ve daha kullanıcı dostu bir yükleme işlemi.
 • Bootstrap 4 kullanarak yeni ve kolay bir deneyim sağlamak için yepyeni Kullanıcı arabirimleri (arka uç ve ön uç).
 • Web herkes için olduğundan, erişilebilir bir arka plan şablonu sağlamayı hedefliyoruz (WCAG 2.0 Düzey AA).
 • Joomla! Framework'un gücü CMS ile birleşti.
 • Daha temiz bir Kullanıcı Arayüzü ve yeni görüntü düzenleme özellikleriyle yeniden oluşturulmuş bir Medya Yöneticisi.
 • Hazır SQL deyimleri için destek gibi yeni güvenlik özellikleri.
 • Gelişmiş bir olay dağıtım sistemi.
 • Konsollar için yeniden yapılan uygulama.

ve daha fazlası..

Ayrıca, kullanıcılarımıza Gmail Kimlik Doğrulama eklentisini çekirdeğimizden kaldırmaya karar verdiğimizi hatırlatmak isteriz ve bu blog yayını'nda belirtilen şekilde Joomla! 4.0'da bir çekirdek uzantı olarak desteklemeyi durduracağız. Kullanıcılarımızı, mümkün olan en kısa sürede başka bir kimlik doğrulama yöntemine geçmeye başlamaları için davet ediyoruz.

Alfa 3 ve Alfa 4 Arasındaki Fark Nedir?

Bu makalede de belirtildiği gibi, yayın engelleyicilerimiz olduğu ve Beta evresine girmeden önce tamamlanması gereken üç ana özelliğe odaklandık.

Alfa 4'te:

 • Yeni yönetici şablonu çalışmasını Joomla! 4 ana deposunda birleştirdik. Bu hala tam olarak hazır olmaktan uzaktır, hala yapılması gereken çok iş var, ancak bu önemli bir adımdır. İstenen nihai tasarımı Burada bulabilirsiniz.
 • Akıllı Aramadaki İyileştirmeler - Akıllı Arama bileşeninde, mevcut Joomla! 3 uygulamasına kıyasla çok dilli web sitelerinde önemli ölçüde daha doğru olması gereken çeşitli geliştirmeler yapılmıştır.
 • Çok dilli konulara çeşitli düzeltmeler ve arka uçta erişilebilirlik için birçok iyileştirme.

Alfa 3 ve Alfa 4 arasında uygulanan değişiklikleri görmek için lütfen GitHub'u ziyaret edin.

NOT: Bu Alfa sürümü, Joomla! 3.8.6 ile günceldir. 3.8.6 ve 3.8.10 arasında düzeltilen tüm hatalar birleştirilmemiştir.

Joomla! 4 Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Joomla! 4.0 sürümünün ve ana özelliklerin "üretime hazır" olmalarına yardımcı olmak için, kullanıcı beklentilerini karşıladıklarından ve issues.joomla.org adresinde bulabileceğiniz herhangi bir sorunun bildirildiğinden emin olmak için test sürümleriyle ilgili yardımda bulunabilirsiniz.

Test ortamını kurmak zorunda kalmadan yeni başlayanlar için test yapmayı kolaylaştırmak amacıyla, launch.joomla.org adresinden ücretsiz bir Joomla! 4.0 web sitesi açabilirsiniz. En önemlisi, uzantı geliştiricilerini kollarını açmaları, hata aramaları ve uzantılarını Joomla! 4.0'a doğru test etmeleri ve deneyimlerini aktarmaları için teşvik ediyoruz.

İşte bu Joomla! 4.0 Alpha sürümünü test etmek için bazı genel kurallar:

 • En son sürümü Buradan indirin ve yükleyin.
 • GitHub'da Joomla! 4 açık sorunları kontrol edin.
 • Onları sınayın ve Projeye yardımcı olacak her türlü geri bildirimi sağlayın.

Joomla! Bug Squad, Joomla! geliştirme sürecindeki en aktif takımlardan biridir ve her zaman, hata raporları, yamaları, kodlama ve test ile yardımcı olabilecek kişiler (sadece geliştiriciler) aramaktadır. Joomla! çalışma bilginizi arttırmak için harika bir yoldur ve aynı zamanda dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmak için bir fırsattır.

Ayrıca, Joomla'nın geliştirilmesine, sürecin birçok alanında yer alanlara teşekkür ederek yardımcı olabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl, örneğin, Bug Manga tarafından yüzlerce hata düzeltildi. Joomla! 4.0'a dahil olmak üzere çalışma hazırlamak ve göndermek için zaman ayıran herkese ve Joomla! Platform projesinde çok çalışmış olanlara da teşekkür etmek istiyoruz.

Yayın Tarihleri

Şu anda Joomla! 4 hala aktif olarak geliştirilmektedir. Planımız en kısa zaman da serbest bırakmaktır:

 • 2018 üçüncü çeyrek - ilk Beta
 • 2018 yılının son çeyreğinin sonunda ilk Serbest bırakma adayı.
 • 2018 yılının sonunda / 2019'un başlarında kararlı sürüm.

Her zaman olduğu gibi, bu zaman çizelgeleri, gönüllülerin kullanılabilirliğinin yanı sıra çok çeşitli konulara ve kaygılara bağlı olarak değişebilir. Bu zaman çizelgesine ilişkin en güncel bilgileri proje yol haritamızda bulabilirsiniz. Zamanında teslim edilmesini sağlamak için testlere ve raporlamaya katılabilirsiniz.

Joomla! 4.0'a Yükseltmeyi Planlamalı mıyım?

Joomla! 4.0, Joomla! 'nın yeni büyük versiyonu olacak. Joomla! 3.10, Joomla! 4 ile birlikte burada açıklandığı gibi Joomla! 3'ün son küçük versiyonu olarak piyasaya sürülecek. Joomla! 3.10, 2 yıl boyunca desteklenmeye devam edecek ve Joomla! 4'e geçişinizi planlamanız için zaman kazandıracak ve uzantılarınızı Joomla! 4 uyumlu sürümleri ile güncelleyecektir (göç işlemi konusunda belgelerde size yardımcı olacak kaynaklar sağlanacaktır).

Joomla! 4.0'a Nasıl Geçebilirim?

Joomla! 4'e yükseltmeden önce Joomla! sitenizin en son 3.x sürümüne sahip olması gerekmektedir. Yüklemiş olduğunuz uzantılara bağlı olarak, uzantılarınızın Joomla! 4 ile uyumlu sürümü bulunana kadar sitenizi 3.x'ten 4.0'a güncellemek mümkün olmayabilir. Joomla! 3.10'da, uzantılarınızın uyumluluk bilgilerini Joomla! Güncelleme arayüzünde görebilirsiniz. Bu özellik hakkında daha fazla bilgi 3.10 yayınlanmadan önce mevcut olacaktır.

İlgili Bilgi

Bir uzantı geliştiricisiyseniz, lütfen genel geliştirici posta listesine abone olduğunuzdan emin olun. Bu uzantı gelişimini tartışabileceğiniz bir yer. Özel gelişmeyi etkileyebilecek haberler, zaman zaman burada yayınlanacaktır.

İlgi alanı olan siteler / blog yayınlarının listesi aşağıdadır:

Joomla! 4 ile ilgili gelişmeleri ve yenilikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz..

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.