Haberler

Joomla! 4 Alpha 3 Yayınlandı

Joomla! 4 Alpha 3 Yayınlandı

Joomla! Projesi, Joomla 4.0 Alpha 3'ün kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar. Bu paket sadece test amaçlı olup, paketi test sitelerinizde denemeniz tavsiye edilmektedir.

Şu anda halen geliştirilmekte olan Joomla! 4'ün, programda bir değişiklik olmaması halinde yıl sonuna doğru yayınlanması bekleniyor. Joomla! 4 ile ilgili yeni özelliklere ve yazılara Buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Sürüm Ne İçin?

 • Alpha sürümü için bir ana hedef var: üçüncü taraf geliştiricilere, uzantılarını test etmek ve sorunları son sürümden önce iyi bir şekilde raporlamak için temel sağlamak.
 • Bu sürüm, Joomla! 4.0.0 sürümüne dahil edilecek Joomla! Core kütüphanesi değişikliklerinin çoğunu içerir. Bu değişikliklerden bazıları uzantılarda küçük değişiklikler gerektirecektir. Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam listesi için, lütfen belgelendirme sitesindeki Joomla! 4.0'daki geriye dönük uyumluluk konularına bakın.
 • Joomla! 4.0'ın mobil uyumlu olmadığı veya bu noktada yükseltilebileceği bilinmemektedir.

Joomla! 4 Alpha 3 İndir

NOT: Bu Alpha sürümü, Joomla! 3.8.4 RC ile günceldir. 3.8.4 RC ve 3.8.7 RC arasında sabitlenmiş olan tüm hatalar birleştirilmemiştir.

Bu Sürüm Ne İçin Değil?

Unutmayın ki bu bir Alpha sürümü ve aktif olan web sitelerinde kullanıma hazır değil. Sadece test içindir. Bu sebeple paketi sadece test sitelerinde test etmeniz tavsiye edilir.

Nihai Yayın Ne Zaman?

Şu anda Joomla! 4 hala aktif olarak geliştirilmektedir.

Aşağıdaki tarihlere göre serbest bırakılması beklenmekte:

 • 2018'in üçüncü çeyrek başında ilk Beta.
 • 2018 yılının 3. çeyrek sonunda ilk tahliye adayı.
 • 2018'in sonunda kararlı sürümü yayınlamak.

Her zaman olduğu gibi, bu zaman çizelgeleri, gönüllülerin kullanılabilirliğinin yanı sıra çok çeşitli konulara ve kaygılara bağlı olarak değişebilir. Bu zaman çizelgesine ilişkin en güncel bilgiler proje yol haritamızda bulunabilir.

Katı ve zamanında teslim edilmesini sağlamak için testlere ve raporlamaya katılabilirsiniz (aşağıdaki “Nasıl yardımcı olabilirsiniz?” Bölümüne bakınız).

Joomla! 4.0'a Yükseltmeyi Planlamalı mıyım?

Joomla! 4.0, Joomla! 'nın yeni büyük versiyonu olacak. Joomla! 3.10, Joomla! 4 ile birlikte burada açıklandığı gibi Joomla! 3'ün son küçük versiyonu olarak piyasaya sürülecek. Joomla! 3.10, 2 yıl boyunca desteklenmeye devam edecek ve Joomla! 4'e geçişinizi planlamanız için zaman kazandıracak ve uzantılarınızı Joomla! 4 uyumlu sürümleri ile güncelleyecektir (göç işlemi konusunda belgelerde size yardımcı olacak kaynaklar sağlanacaktır).

Joomla! 4.0'a Nasıl Geçebilirim?

Joomla! 4'e yükseltmeden önce Joomla! sitenizin en son 3.x sürümüne sahip olması gerekmektedir. Yüklemiş olduğunuz uzantılara bağlı olarak, uzantılarınızın Joomla! 4 ile uyumlu sürümü bulunana kadar sitenizi 3.x'ten 4.0'a güncellemek mümkün olmayabilir. Joomla! 3.10'da, uzantılarınızın uyumluluk bilgilerini Joomla! Güncelleme arayüzünde görebilirsiniz. Bu özellik hakkında daha fazla bilgi 3.10 yayınlanmadan önce mevcut olacaktır.

Joomla! 4.0'daki Yenilikler Nelerdir?

Yeni nesil Joomla! 'yı en iyi nesil yapmaya kararlıyız!. Joomla! 4 kullanıcılar için daha basit ve daha iyi bir deneyim ve geliştiriciler için daha güçlü bir sistem sunmayı amaçlamaktadır.

İşte uygulamak istediğimiz Joomla! 4 temel özelliklerinin ve faydalarının kısa bir listesi:

 • Joomla! 3.x'in kullanımdan kaldırılmış işlevlerinin kaldırılması ve geliştiricilerin daha önce hiç olmadığı kadar güçlü ve yenilikçi uygulamalar sunmalarına olanak veren PHP ad alanlarının kullanımıyla daha temiz ve daha güçlü bir kod tabanı.
 • Joomla! 'yı bir göz açıp kapayıncaya kadar yükleyin: en kolay, en hızlı ve daha kullanıcı dostu bir yükleme işlemi.
 • Bootstrap 4 kullanarak yeni ve kolay bir deneyim sağlamak için yepyeni Kullanıcı Arabirimleri (arka uç ve ön uç).
 • Web herkes için olduğundan, erişilebilir bir arka plan şablonu sağlamayı hedefliyoruz (WCAG 2.0 Düzey AA).
 • Joomla! Framework'un gücü CMS ile birleşti.
 • Daha temiz bir Kullanıcı Arayüzü ve yeni görüntü düzenleme özellikleriyle yeniden oluşturulmuş bir Medya Yöneticisi.
 • Hazır SQL deyimleri için destek gibi yeni güvenlik özellikleri.
 • Gelişmiş bir olay dağıtım sistemi.
 • Konsollar için Yeniden Yapılan Uygulama.

...ve daha fazlası!

Ayrıca, kullanıcılarımıza Gmail Kimlik Doğrulama eklentisini çekirdeğimizden kaldırmaya karar verdiğimizi hatırlatmak isteriz ve bu blog yayınında belirtilen şekilde Joomla! 4.0'da bir çekirdek uzantı olarak desteklemeyi durduracağız. Kullanıcılarımızı, mümkün olan en kısa sürede başka bir kimlik doğrulama yöntemine geçmeye başlamaları için davet ediyoruz.

Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Joomla! 4.0 sürümünün ve ana özelliklerimizin “üretime hazır” olmalarına yardımcı olmak için, kullanıcı beklentilerini karşıladıklarından ve issues.joomla.org adresinde bulabileceğiniz herhangi bir sorunun bildirildiğinden emin olmak için test sürümleriyle ilgili yardımınıza ihtiyacımız var.

En önemlisi, uzantı geliştiricilerini kollarını açmaları, hata aramaları ve uzantılarını Joomla 4.0'a doğru test etmeleri ve deneyimlerini aktarmaları için teşvik ediyoruz.

İşte bu Joomla! 4.0 Alpha sürümünü test etmek için bazı genel kurallar:

 • En son sürümü Buradan İndirin ve yükleyin.
 • Joomla! 4.0 açıklarını seçerek Joomla! 4 açık sorunlarını https://issues.joomla.org/ adresinden kontrol edin.
 • Onları sınayın ve Projeye yardımcı olacak her türlü geribildirimi sağlayın.

Harika haber, Joomla! 'yı kurmak için bir geliştirici olmak zorunda değilsiniz. Joomla! Bug Squad, Joomla! 'nın geliştirme sürecindeki en aktif takımlarından biridir ve her zaman, hata raporları, yamalar, kodlama, çözümler ve test ile yardımcı olabilecek kişiler (sadece geliştiriciler) aramaktadır. Joomla! çalışma bilginizi arttırmak için ve aynı zamanda dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur.

Ayrıca, Joomla! 'nın geliştirilmesine, sürecin birçok alanında yer alanlara teşekkür ederek yardımcı olabilirsiniz. Geçtiğimiz yıl, örneğin, Bug Manga tarafından yüzlerce hata düzeltildi.

Joomla! 4.0'a dahil olmak üzere çalışma hazırlamak ve göndermek için zaman ayırmış olan herkese ve Joomla! projesinde çok çalışmış olanlara da teşekkür etmek istiyoruz.

İlgili Bilgi

Bir uzantı geliştiricisiyseniz, lütfen genel geliştirici posta listesine abone olduğunuzdan emin olun. Bu uzantı gelişimini tartışabileceğiniz bir yer. Özel gelişmeyi etkileyebilecek haberler, zaman zaman burada yayınlanacaktır.

İlgi alanı olan siteler / blog yayınlarının listesi aşağıdadır:

Joomla! 4 ile ilgili gelişmeleri ve yenilikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz..

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.