Haberler

Joomla 4.1.1 ve 3.10.7 Sürümü Yayınlandı

Joomla 4.1.1 ve 3.10.7 Sürümü Yayınlandı

Joomla 4.1.1 ve 3.10.7 artık kullanılabilir. Bu, birkaç güvenlik açığını ele alan çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler içeren Joomla'nın hem 4.x hem de 3.x serisi için bir güvenlik sürümüdür.

Joomla 4.1.1'de Neler Var?

Joomla 4.1.1, 8 güvenlik açığı düzeltmesi içerir ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hataları giderir:

Düzeltilen Güvenlik Sorunları

 • Düşük Önem Derecesi - Orta Etki - Katran çıkarıcı içinde Zip Slip (Joomla 3.0.0 ila 3.10.6 ve 4.0.0 ila 4.1.0'ı etkiler)
 • Düşük Önem Derecesi - Düşük Etki - Dosya sistemi hata mesajlarında Yol Açıklaması (Joomla 3.0.0 - 3.10.6 ve 4.0.0 - 4.1.0'ı etkiler)
 • Düşük Önem Derecesi - Yüksek Etki - Kullanıcı satırı bir kimlik doğrulama mekanizmasına bağlı değildir (Joomla 2.5.0 ila 3.10.6 ve 4.0.0 ila 4.1.0'ı etkiler)
 • Düşük Önem Derecesi - Yüksek Etki - Seçilen Kimlikler üzerinde yetersiz filtreleme (Joomla 3.0.0 - 3.10.6 ve 4.0.0 - 4.1.0'ı etkiler)
 • Düşük Önem Derecesi - Düşük Etki - Dahili URL'lerin yetersiz doğrulaması (Joomla 2.5.0 ila 3.10.6 ve 4.0.0 ila 4.1.0'ı etkiler)
 • Düşük Önem Derecesi - Orta Etki - JInput $_REQUEST verilerinde Değişken Kurcalama (Joomla 4.0.0 ile 4.1.0 arasını etkiler)
 • Düşük Önem Derecesi - Orta Etki - Filtre kodu içinde yetersiz içerik filtreleme (Joomla 4.0.0 ila 4.1.0'ı etkiler)
 • Düşük Önem Derecesi - Orta Etki - SVG aracılığıyla XSS saldırı vektörü (Joomla 4.0.0 ile 4.1.0 arasını etkiler)

Hata Düzeltmeleri ve İyileştirmeler 

 • TinyMCE'de dil dizeleri davranışı düzeltildi
 • TinyMCE'de sözdizimi vurgulama anahtarı düzeltildi
 • Başarısız görevleri zamanlayıcıda göster düzeltildi
 • Jooa11y parametrelerinin doğru kullanımı
 • CodeMirror geliştirmeleri
 • Birkaç PHP 8.x düzeltmesi

Hata düzeltmelerinin tam listesi için lütfen GitHub 'ı ziyaret edin.

Joomla 3.10.7'de Neler Var? 

Joomla 3.10.7, 6 güvenlik açığı düzeltmesi içerir ve çeşitli hataları gideriri. Hata düzeltmelerinin tam listesi için GitHub 'ı ziyaret edin.

Joomla 4.1.1 ve 3.10.7 İndir

Yeni Kurulumlar

Joomla 4.1.1 İndir

Joomla 3.10.7 İndir

Yeni Kurulum Talimatları ve Teknik Gereksinimler

Güncelleme Paketleri

Joomla 4.1.1 Güncelleme

Joomla 3.10.7 Güncelleme

Unutmayın. Güncellemeden sonra lütfen tarayıcınızın önbelleğini temizleyin. Bir hata mı buldunuz? Joomla Sorun İzleyici 'de bildirin. Sorularınız mı var? 4.1.1 sürümü / 3.10.7 sürümü ile ilgili SSS'ler için dokümantasyon wiki'sine bakın.

Yüklemek zorunda kalmadan Joomla 4'te bir tura çıkmak ister misiniz? Sizin için bir çözümümüz var: launch.joomla.org adresinde Joomla4.1.1'ı deneyin.

Sitemi Joomla 4.1'e Nasıl Yükseltebilirim? 

Siteniz Bir Joomla 4.0.x Kurulumuysa

O zaman, dahili güncelleyici aracılığıyla herhangi bir Joomla güncellemesinde yaptığınız gibi normal bir yedekleme yapın ve ardından güncelleme yapabilirsiniz.

Siteniz Bir Joomla 3.x Kurulumuysa 

Stres yapmayın, yalnız değilsiniz, mini göç için size rehberlik ediyoruz.

İlk adım, sitenizi en son Joomla 3.10'a güncellemek olacaktır. Sizi Joomla 3.10 Güncelleme Öncesi Denetleyicisini okumaya davet ediyoruz. 3.10 güncelleme denetleyicisi size hangi uzantıların Joomla 4 ile uyumlu olduğunu söyleyecektir (harika, değil mi?).

Ardından, adım adım eğitimlerimizi takip etmeniz yeterli. Bunları resmi belgelerimizde şu adreste bulabilirsiniz: Neden Göç Yapmalıyım? Planlama, mini geçiş sürecinin en önemli parçasıdır. Mini Göç Planlaması ile başlayın. Bu belgenin alt kısmında, 3.10.x'ten 4.x'e mini geçiş için adım adım ilerleyebilirsiniz. Özellikle planlama ile başlayın (JDocs 'ta Joomla 4 hakkında birçok bilgi ve öğretici bulacaksınız ).

NOT: Taşımayı önce sitenizin bir kopyasında test etmenizi öneririz.

Şimdi Göç / Yükseltme 

Ayrıca şimdi göç etmeniz gerekip gerekmediğini de merak edebilirsiniz. İdeal olarak, şablonunuz ve uzantılarınız hazır olduğunda geçiş yapabilmek için geçişi planlamaya şimdi başlarsınız. Bunu eski ve güncel olmayan uzantıları kaldırmak için bir fırsat olarak kullanın. Çekirdekle güvenli ve verimli bir şekilde daha fazlasını yapabilirsiniz, bu nedenle bir uzantı taşınmadıysa, gerçekten ihtiyacınız olup olmadığına bakın.

Joomla 3.10'un 1.5 yıl daha desteklendiğini unutmayın, bu nedenle şimdi geçiş yapmak için herhangi bir baskı yoktur, ancak çok uzun süre beklememeli ve 3.10 desteğini Ağustos 2023'te sona erdirmeden hazır olmalısınız. Joomla Topluluk Dergisi 'nde mini geçiş süreci ve Joomla 4.1 hakkında makaleleri okuyabilirsiniz.

Biraz Gürültü Yap. Joomla 4.1 Çıktı!

Şimdiye kadarki en iyi Joomla'yı piyasaya sürdük. Hadi dünyaya anlatalım!

#Joomla4 ve #Joomla4All hashtag'ini kullanarak harika yeni özellikler hakkındaki mesajınızı iletin.

J4 Broşürü bağlantısı: https://joom.la/J4brochure

J4 Belgelerine Bağlantı

Joomla 4.x Başlarken

Joomla 4 Öğreticiler Projesi 

Joomla Kimler İçindir? 

Bir web sitesi yapmanız mı gerekiyor? Kişisel kullanım için, işiniz için, bir hayır kurumu, kar için değil. Belki bir üniversite, yerel yönetim, o zaman Joomla tam size göre. Bir web ajansı, müşterilerinizin ihtiyaçları arttıkça büyüyebilecek, iyi desteklenen bir çerçeveye ihtiyaç duyar. O zaman Joomla tam size göre.

Her sektörden gönüllüler tarafından yazılan bu kitap, internetin her yerinde, bloglardan ve intranetlerden ulusal hükümet sitelerine kadar her türlü proje için kullanılıyor. Küçük mağazalardan dünya lideri marka sitelerine kadar Joomla, ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde büyüyebilir.

Joomla'nın gücü, en iyi uygulamalara ayak uydurarak sürekli gelişen kod tabanından ve aynı zamanda pazardaki fırsatları gören ve bu boşlukları gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış iyi yazılımlarla dolduran geniş geliştirici ekosisteminden gelir.

Joomla 4.1, ihtiyaçlarınıza göre büyüyebileceğini ve müşterilerinizle birlikte ölçeklenebileceğini bilerek web sitenizi başlatmanıza olanak tanıyan birinci sınıf bir CMS'nin en yenisidir. Bütün bunlar ve Joomla 4 kullanımı ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. 

Ne için bekliyorsun? Bugün yükleyin ve geleceğinizi büyütün.

Joomla'nın Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Joomla'ya aktif olarak dahil olmanın çeşitli yolları vardır. Kodlayıcı, entegratör veya Joomla kullanıcısı olmanız fark etmez. Daha fazla bilgi almak için gönüllü katılım ekibimizden herhangi biriyle iletişime geçebilir veya hazırsanız doğrudan Joomla Bug Squad'a katılabilirsiniz.

Joomla Bug Squad ve CMS Release Team CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden bazılarıdır ve her zaman hata raporlarını sıralamada, yamaları kodlamada ve çözümleri test etmede yardımcı olabilecek insanları (yalnızca geliştiriciler değil) ararlar. Joomla kod tabanı hakkındaki çalışma bilginizi arttırmanın harika bir yolu ve ayrıca dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu.

Ayrıca, sürecin birçok alanında yer alan kişilere teşekkür ederek Joomla'nın gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Proje ayrıca, Joomla CMS ve Çerçevesine dahil edilecek çalışmaları hazırlamak ve göndermek için zaman ayıran tüm katkıda bulunanlara teşekkür etmek istiyor.

Gönüllülerimize çok Teşekkür Ederiz!

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.