Joomla 4.0 ve Joomla 3.10 Kararlı Sürüm Yayınlandı

Joomla 4.0 ve Joomla 3.10 Kararlı Sürüm Yayınlandı

Hadi kutlayalım! Bugün Joomla Projesi için önemli bir gün. 16. yaş günümüzü kutluyoruz. Ama hepsi bu kadar değil. Gönüllülerimizin 9 yıllık sıkı çalışmasından sonra, "köprü" olarak bilinen Joomla 3.10 ile birlikte yeni ana versiyonumuz Joomla 4.0'ın yayınlandığını duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Joomla 4 Nedir?

Joomla 4 ana sürümdür. Yani birçok yeni özellik getiriyoruz. Her şey yeniden tasarlandı, yeniden düşünüldü ve elbette harika yeni özellikler ekledik.

En önemlisi, Joomla 4.0 sizin için tasarlandı, herkes için tasarlandı! Yeni siteler oluşturmak, Joomla RC'den kararlı sürüm Joomla'ya ve ayrıca Joomla 3.10 serisinden ve Joomla 2.5 serisinden geçiş yapmak. Bireysel, blog yazarı, hayır kurumu, web ajansı veya çok uluslu olsun, Joomla harika bir seçimdir!

Joomla 4'ün size nasıl fayda sağlayacağını bilmek ister misiniz? joomla.org/4 'ü ziyaret edin

Joomla 4'ü Nereden İndirebilirim?

İndirmeler sitesinden tabii ki :)

Yeni Kurulumlar

Yeni Kurulum Talimatları ve Teknik Gereksinimler

Güncelleme / Yükseltme

Yüklemek zorunda kalmadan Joomla 4'te bir tur yapmak ister misiniz? Sizin için bir çözümümüz var: Joomla 4.0'ı launch.joomla.org adresinde deneyin.

Sitemi Joomla 4'e Nasıl Yükseltebilirim?

Sıkılmayın, yalnız değilsiniz, mini göç için size rehberlik ediyoruz.

İlk adım, sitenizi Joomla 3.10'a güncellemek olacaktır. Sizi Joomla 3.10 Güncelleme Öncesi Denetleyicisini okumaya davet ediyoruz. 3.10 güncelleme denetleyicisi, hangi uzantıların Joomla 4.0 ile uyumlu olduğunu size söyleyecektir (harika, değil mi?).

Ardından, adım adım eğitimlerimizi takip etmeniz yeterli. Bunları resmi belgelerimizde şu adreste bulabilirsiniz: https://docs.joomla.org/ Why_Migrate. Planlama, mini geçiş sürecinin en önemli parçasıdır. Görmek için Joomla 3.10.x - Joomla 4.x ile başlayın. Bu belgenin altında, 3.10'dan 4.x'e mini geçiş için adım adım ilerleyebilirsiniz ve özellikle planlama ile başlayın (JDocs'ta Joomla 4 hakkında birçok bilgi ve öğretici bulacaksınız).

NOT: Taşıma işlemini önce varolan sitenizin bir kopyasında test etmenizi öneririz.

En kısa zamanda taşınmanız gerekip gerekmediğini de merak edebilirsiniz. Acele etmeyin, 2 yıl daha 3.10'u destekleyeceğiz. Yani şimdi yükseltme yapmazsanız siteniz risk altında değil. Ve bazı uzantılarınızın henüz Joomla 4 için hazır olmayabileceğini unutmayın (çoğu geliştirici bir süredir Joomla 4 test sürümü sunarak harika bir iş çıkarmış olsa da - bu uzantılarla ilgili makaleleri Joomla Community Magazine'de okuyabilirsiniz).

Joomla 4 Çıktı, Biraz Gürültü Yapın!

Dünyanın Joomla 4.0'ın yayınlandığını bilmesini sağlayın.

#Joomla4 ve #Joomla4All hashtagini kullanın, Joomla 4 videosunu paylaşın, Joomla 4 broşürünü müşterilerinize gönderin veya profesyonel sitenize ekleyin. https://joom.la/J4brochure adresinde bulabilirsiniz.

Ve daha fazlası çok yakında. Sosyal medya hesaplarınızda, web sitelerinizde, haber bültenlerinizde kullanabileceğiniz görsellerin yanı sıra ay sonuna kadar Joomla Shop'ta özel Joomla 4 ürünleri mevcut olacak.

Joomla 3.10, Joomla 4'e Geçişe Yardımcı Olur

Joomla 4 ile birlikte Joomla 3.10'un kararlı sürümünü yayınlıyoruz.

Joomla 3.10, 2 ana seri arasındaki köprüdür. Joomla 3.10 kararlı, öncelikle topluluk için bir sonraki büyük sürüme geçişi kolaylaştırmak için Joomla 4.0'dan API değişikliklerinin geri bildirimlerini içeren bir sürümdür. Joomla 3.10, 17.08.2023 tarihine kadar güvenlik yamaları ile desteklenecektir.

Web siteniz 3.10'a güncellendiğinde, güncelleme öncesi denetleyici, mevcut barındırma ortamı ve daha da önemlisi yüklü uzantılarınız açısından Joomla 4.0 minimum gereksinimleriyle uyumluluğu kontrol etmenize olanak tanır. Bu, Joomla 4.0'a yükseltmenizi sorunsuz bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Web sitemi 3.9.x'ten Joomla 4 Stable'a Güncelleyebilir miyim?

Buradaki basit cevap evet.

3.9.x'ten Joomla 4'e yükseltmek için en son 3.10 sürümünden geçmeniz gerekir. Yüklemenizi Joomla 4'e yönlendirmek için "Joomla Next" Güncelleme Sunucusunu kullanabilirsiniz. Size yükseltme öncesi denetleyiciyi sağlamak ve yükseltme için ortak bir kod tabanına sahip olmak için. 3.9 ile 4.x arasında planlanan veya desteklenen bir doğrudan yükseltme yolu yoktur, bu nedenle tüm yükseltmeler 3.10'dan geçer.

Joomla! Belgeleri, geçişlere ve mini geçişlere ayrılmış tüm bir bölüme sahiptir. Burada en alakalı olanı Joomla 3.10.x - 4.x mini geçiş belgeleridir. Tüm göç türlerinde olduğu gibi, planlama en önemlisidir. Planla, planla, planla. Planlama, geçişlerin sorunsuz ilerlemesini sağlar.

Neden göç? farklı geçiş türleri için tanımlar, geçişi kendiniz yapmaktan rahat olup olmayacağınızı belirlemek için bir öz değerlendirme, size yardımcı olacak bir profesyonel bulmak için kaynaklara bağlantılar, planlama ve adım adım talimatlar verir.

Bu geçişi kendi başınıza yapabilirsiniz, başlamaktan çekinmeyin https://docs.joomla.org/Planning_for_Mini-Migration_-_Joomla_3.10.x_to_4.x . Bu sayfanın altında, sizi adım adım talimatlara yönlendirecek büyük bir düğme olacaktır. https://docs.joomla.org/Joomla_3.x_to_4.x_Step_by_Step_Migration.

Joomla Kimler İçindir?

Joomla 4 herkes içindir.

Her sektörden gönüllüler tarafından yazıldı ve internet üzerinden her türlü proje için kullanıldı: küçük projeler, aynı zamanda ulusal hükümet siteleri. Küçük mağazalardan dünya lideri marka sitelerine.

Joomla'nın gücü, en iyi uygulamalara ayak uydurarak sürekli gelişen kod tabanından ve aynı zamanda pazardaki fırsatları gören ve bu boşlukları gerçek dünya ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış iyi yazılımlarla dolduran geniş geliştirici ekosisteminden gelir.

Joomla 4, ihtiyaçlarınıza göre büyüyebileceğini ve müşterilerinizle birlikte ölçeklenebileceğini bilerek web sitenizi başlatmanıza olanak tanıyan birinci sınıf bir CMS'nin en yenisidir. Bütün bunlar ve Joomla 4 kullanımı ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Ne için bekliyorsun? Bugün yükleyin ve geleceğinizi büyütün.

  • Joomla 4 Erişilebilirlik
  • Joomla 4 Tasarım
  • Joomla 4 E-postaları
  • Joomla 4 Arama
  • Joomla 4 Güvenlik
  • Joomla 4 SEO
  • Joomla 4 Hız
  • Joomla 4 İş Akışları

Joomla'nın Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Joomla'ya aktif olarak dahil olmanın çeşitli yolları vardır. Kodlayıcı, entegratör veya Joomla kullanıcısı olmanız farketmez. Daha fazla bilgi almak için gönüllü katılım ekibimizden herhangi biriyle iletişime geçebilir veya hazırsanız doğrudan Joomla Bug Squad'a geçebilirsiniz.

Joomla Bug Squad, CMS geliştirme sürecindeki en aktif ekiplerden biridir ve her zaman hata raporlarını sıralamada, yamaları kodlamada ve çözümleri test etmede yardımcı olabilecek insanları (sadece geliştiriciler değil) arar. Joomla kod tabanı hakkındaki çalışma bilginizi arttırmanın harika bir yolu ve ayrıca dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmak için harika bir yol.

Eğer ilgileniyorsanız, lütfen Joomla Wiki'yi okuyun ve katılmak isterseniz, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. , Bug Squad koordinatörümüz Jacob Waisner'a e-posta gönderin.

Ayrıca Joomla sürecin birçok alanında geliştirme için yer alanlara teşekkür ediyor. Proje ayrıca, Joomla'ya dahil edilecek çalışmaları hazırlamak ve göndermek için zaman ayıran tüm katkıda bulunanlara da teşekkür etmek istiyor.

Gönüllülerimize Çok Teşekkür Ederiz!

Joomla 4.0, onlarca gönüllünün binlerce saatlik çalışmasının sonucudur. 4.0 sürümüne katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz! Şu anda bu taahhütlere katkıda bulunan birçok farklı insanla 46.193'ün üzerinde taahhütte bulunuyoruz (test kullanıcıları ve diğer kodlama dışı faaliyetler dahil değil).

Önerilen Makaleler