Haberler

Joomla! 4.0 Alpha 12 Yayınlandı

Joomla! 4.0 Alpha 12 Yayınlandı

Joomla! Projesi, Joomla! 4.0 Alpha 'nın on ikinci versiyonu'nun test için kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyar.

Bu Sürüm Ne İçin?

Alpha sürümleri için iki ana amaç vardır:

 • Geliştiricilere uzantılarını test etmek için temel sağlamak ve son sürümden önce herhangi bir sorunu bildirmek.
 • Kullanıcıların Joomla! 4 ile tanıtılan yeni özellikleri keşfetmelerini sağlamak.

Bu sürüm 4.0.0 sürümüne dahil edilecek Joomla! Core kütüphanesi değişikliklerinin çoğunu içerir. Bu değişikliklerden bazıları, uzantılarda küçük değişiklikler gerektirecektir. Sürüm 4.0 için bilinen geriye dönük uyumluluk sorunlarının tam bir listesi için lütfen "Joomla! 4'te geriye dönük olası uyumluluk sorunları" konularına bakınız.

Joomla! 4.0 Alpha 12 İndir

Her zaman Joomla! 4'ün en yeni sürümünü kullanmak için, her gece güncellenen inşa paketlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. Yeni başlayanlar için işleri kolaylaştırmak amacıyla, launch.joomla.org adresinde test edilmek üzere ücretsiz bir Joomla! 4 web sitesi oluşturabilirsiniz.

Bu sürümün bir Alfa olduğunu ve aktif durumdaki web sitesinde kullanıma hazır olmadığını unutmayın. Sadece test amaçlıdır.

Joomla! 4'teki Yenilikler Neler?

Joomla! proje ekibi yeni nesil Joomla! 'yı en iyi hale getirmeye kararlı. Joomla! 4 basitlik ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken aynı zamanda geliştiriciler için daha güçlü bir sistem olacaktır.

Uygulanmak istenilen Joomla! 4'ün temel özellik ve faydalarının kısa bir listesi:

 • Joomla! 'yı göz açıp kapayıncaya kadar kurabilirsiniz. Daha kolay, daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir kurulum süreci.
 • Yeni ve geliştirilmiş bir deneyim sunmak için yepyeni Kullanıcı Arabirimleri (arka uç ve ön uç).
 • Web herkes içindir. Şablonların erişilebilir olmasını sağlamayı amaçlıyoruz (WCAG 2.1 Seviyesi AA).
 • Daha temiz bir Kullanıcı Arayüzü ve yeni görüntü düzenleme özellikleri ile tamamen yeniden oluşturulmuş bir Medya Yöneticisi.
 • Makalelerinizi gelişmiş ve özelleştirilebilir bir şekilde yönetmek için yeni bir Yayıncılık İş Akışı.
 • İçeriğinizi diğer web sitelerine erişilebilir hale getirmenize ve mobil uygulama oluşturma kolaylığı için Web Servisleri.
 • Hazırlanan SQL ifadeleri için destek gibi yeni güvenlik özellikleri.
 • Sitenizin gönderdiği e-postaların kolayca özelleştirilmesini sağlamak için HTML Posta Şablonları.
 • Bir geliştirilmiş ve genişletilmiş Komut Satırı Arayüzü (CLI).
 • Daha temiz ve daha güçlü bir kod tabanı. Kullanımdan kaldırılmış işlevlerin Joomla! 3.x sürümünden kaldırılması ve geliştiricilerin her zamankinden daha sağlam ve yenilikçi uygulamalar sunmasına izin veren PHP ad alanlarının kullanılması.
 • Joomla! Framework'ün gücü CMS ile birleşti.
 • Gelişmiş bir olay gönderme sistemi.

...ve daha fazlası

Alfa 11 ve Alfa 12 Arasındaki Fark Nedir?

Joomla! 4 Alpha 12 şunları içerir:

 • Alpha 11'deki çeşitli hata düzeltmeleri
 • Joomla! 3.9.7, 3.9.8, 3.9.9, 3.9.10 ve 3.9.11 sürümlerinin birleştirilmesi
 • Sitenizin gönderdiği e-postaların kolayca özelleştirilmesini sağlamak için HTML Posta Şablonları
 • Joomla! ile MySQL 8 uyumluluğu geliştirildi

Alpha 10 ile duyurulduğu gibi, Joomla! 4 için minimum teknik gereksinim ihtiyaçları arttırıldı:

 • PHP 7.2
 • MySQL 5.6 (Not: Minimum MySQL sürümü, gerekirse Joomla! 4 kullanım ömrü boyunca değişebilir)
 • PostgreSQL 11.0
 • Minimum tarayıcı sürümü n-2'ye ayarlandı
 • Internet Explorer desteğinin sonu

Bu gereksinimlerin neden seçildiğiyle ilgili daha fazla bilgi için lütfen bu makaleyi okuyun. Alfa 11 ile Alfa 12 arasında yapılan tüm değişiklikleri görmek için lütfen GitHub 'ı ziyaret edin. Mevcut aşamada olduğu gibi, herhangi bir çekme talebi için birleştirilmeden önce en az iki başarılı testin gerekli olduğunu unutmayın.

NOTLAR:

Güncel Joomla! sürümüne kadar yapılan tüm hata düzeltmeleri ve değişiklikler Joomla! 4.0 sürümüne dahil edilecektir. Şu anda sadece Joomla! 3.9.11'e dahil ve dahil olmak üzere değişiklikler birleştirilmiştir.

Beta Durumuna Ulaşmak İçin Eksik Olan Nedir?

Joomla! 4'ün geliştirilmesine yardımcı olmak isteyen kullanıcılara rehberlik etmek için Joomla! 4 için birkaç proje oluşturuldu. Yapacağınız tüm çalışmalarla birlikte başarıya ulaşacağınız görevler hakkında genel bir bakış edinmenizi sağlayacak:

Gelişim stratejisine göre, bir beta dönüm noktası tam özellik olarak kabul edilir, ancak yine de üretim ortamları için uygun görülmemektedir. Yazılım, regresyon, güvenlik ve stabilite sorunları için kapsamlı bir şekilde test edilmek üzere tasarlanmıştır. Geliştirme stratejisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun.

Kararlı Sürüm Ne Zaman Gelecek?

Joomla! 4 aktif olarak geliştiriliyor, ancak daha fazla gönüllüye ihtiyaç var. Her 6 haftada bir yayın öncesi yayınlamak ve ilerlemeyi toplulukla paylaşmak istenilmekte.

Joomla! 4.0 kararlı sürümünün, 2020'den önce hazır olmayacağı kullanıcılara hatırlatılmak istenilmektedir. Bu Alfa sürümünün Joomla! 4'ün son alfa sürümü olması ve Kasım 2019'un başlarında Joomla! 4 Beta 1 sunulmak isteniliyor.

Zaman çizelgesiyle ilgili en güncel bilgileri proje yol haritasında bulabilirsiniz. Kesin ve zamanında teslimat yapılmasını sağlamak için test ve raporlamaya katılabilirsiniz.

Joomla! 4 ile İlgili Belgeleri Nereden Bulabilirim?

Gönüllüler, Joomla! 4'ü keşfetmenize yardımcı olacak bazı dersler sunmaya başladılar. Joomla! 4'ün yeni temel özellikleri için başka kılavuzlar da yazılmıştır. Joomla! 4 için Eklenti veya Modül oluşturma gibi, şu anda mevcut olan derslere buradan bakabilirsiniz.

Geliştiricilerin, diğer uzantı geliştiricilerin yanı sıra kullanıcılara yardımcı olmak ve rehberlik etmek için docs.joomla.org'daki Joomla! 4 ile ilgili dokümantasyon yazma konusunda işbirliği yapmaları teşvik edilir.

Bir JDocs sayfası mevcut ve eksik belgelerin görüntülenmesine yardımcı olacaktır. Proje , içeriği güncellemek ve genişletmek için sizi düzenli olarak "Joomla! 4 Dersleri Projesi" sayfasını kontrol etmeye davet ediyor. Beta aşamasına ulaşılır ulaşılmaz yeni özelliklerin dokümantasyonunun çoğuna ihtiyaç duyulacaktır.

Joomla! 4.0'a Yükseltme Yapmalı mıyım?

Joomla! 4.0, Joomla! 'nın bir sonraki ana versiyonu olacak. Joomla! 3.10, burada açıklandığı gibi Joomla! 3'ün en son sürümü olarak Joomla! 4 ile aynı anda piyasaya sürülecek. Joomla! 3.10, 2 yıl boyunca desteklenmeye devam edecek, size Joomla! 4'e geçişinizi planlamanız ve uzantılarınızı (gerekirse) Joomla! 4 ile uyumlu sürümlerle güncellemeniz için ihtiyaç duyduğunuz zaman sunulacaktır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.