Joomla! 3.x ve Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! 3.x ve Joomla! 4 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Joomla! kullanıcıları'nın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de, Joomla'nın geleceği konusudur. Joomla! projesi devam edecek mi? yoksa etmeyecek mi gibi sorular kullanıcılar arasında dillendirilmekte.

Bugün ki yazımızda Joomla! 3x serisinin geleceği ve Joomla! 4 hakkında bilmeniz gerekenleri aktarıp, Joomla! 3x serisinin yeni sürümlerini ve bitiş tarihlerini açıklayarak, Joomla! 4 sürümü hakkında kısa bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Joomla! 3.7 Ne Zaman Çıkacak?

Birkaç hafta içinde Joomla! 3.7 sürümü serbest bırakılacak'dır, Joomla! proje ekibi 3x serisinin geri kalanı için yol haritasını tamamlayarak Joomla! 3x serisinin son sürümü olarak, Joomla! 3.9 sürümünü açıkladı...

Joomla! 3.7 sürümünden yaklaşık 3 ay sonra, Joomla! 3.8 sürümünün çıkartılması hedeflenmekte olup, Joomla! 3.8 sürümü ile birlikte yeni yönlendirme sisteminin de devreye alınacağı açıklanmış durumda. Joomla! 3.8 sürümünün yayın yönetimi Michael Babker tarafından yapılacak.

Joomla! 3.9 sürümü ise, Joomla! 4.0 ile birlikte serbest bırakılacak ve iki ana seri arasında düzgün bir geçiş yapmak için API arka portları içerecektir. Aynı anda serbest bırakılması planlanan sürümlerin yönetimi ise George Wilson tarafından yapılacak.

Joomla! 3x Serisi Ne Zaman Bitecek?

Joomla! 3.7'nin serbest bırakılmasından sonra, birinci önceliğin yeni yönlendirme sisteminin tamamlanıp 3.8 sürümü ve 4.0 sürümlerinde hazır olması planlanıyor. Sonuç olarak Joomla! 3.9'un 3x serisinin en son sürümü olması ile birlikte Joomla! 3x sürümü nihai sona ulaşacaktır.

Joomla! 3.9 Destek Süresi Ne Kadar Olacak?

Joomla! 3.9 sürümü serbest bırakıldıktan sonra 2 yıllık bir süre için desteklenecektir. Hata ve güvenlik desteği 12 ila 18 aylık bir süre olup, kalan süre içinde yalnızca güvenlik desteği olacaktır.

Joomla! 4.0 Hakkında

Joomla! 4.0 sürümü, Joomla'nın bir sonraki ana sürümüdür. Joomla! 4.0 sürümü henüz geliştirilme aşamasında olup Alfa seviyesine ulaşmamıştır. Joomla! 4.0'ın sürüm lideri olarak George Wilson ismi belirlenmiş durumda. Joomla! hakkında daha fazla bilgi edinmek için "Joomla! Kalkınma Stratejisi" 'ni okuyabilirsiniz. 

Önerilen Makaleler