Haberler

Joomla! 3.8.8 Varsayılan Ayarlar Hakkında Notlar

Joomla! 3.8.8 Varsayılan Ayarlar Hakkında Notlar

Joomla! 3.8.8 sürümü geçtiğimiz Salı günü yayınlanmış ve güncelleme sonrasında, Joomla! sitelerinde "rastgele görüntü" modülünü kullananların yaşadığı bir sorun ortaya çıkmıştı..

Joomla! ekibi yaptığı duyuru da, güncelleme sonrasında hata ile karşılaşanlar için Buradaki bilgiyi paylaşarak hatanın nasıl düzeltileceğine dair bilgiler paylaştı. Ayrıca Joomla! 3.8.8 güncelleme sonrasında site güvenliği önerileri güncellenerek, kullanıcıların güncellenen sitelerin güvenlik önerilerini tekrar gözden geçirmeleri belirtilmiştir.

Joomla! 3.8.8 güncelleme sonrasında varsayılan ayarların bir kısmı değiştirildi, değiştirilen bu ayarların neler olduğuna kısaca bir göz atalım..

Metin Filtreleri

Joomla! 3.8.8'den itibaren, varsayılan metin filtreleme ayarları, varsayılan Yönetici kullanıcı grubunun filtrelenmemiş içeriğe girmesine artık izin vermeyecektir. Site sahiplerini, metin filtreleme yapılandırmasını gözden geçirmeleri ve gelecekte sitenizin güvenliğini iyileştirmek için aynı değişikliği uygulamaları için teşvik ediyoruz.

Geçerli metin filtresi ayarlarını Yönetici alanında bulabilirsiniz.

Yönetici alanı → Sistem → Genel Yapılandırma → Metin Filtreleri

Joomla! 3.8.8 Varsayılan Ayarlar Hakkında Notlar

Kullanıcı Şifresini E-posta ile Göndermemek

Joomla! 3.8.8'den itibaren, Kullanıcı Yöneticisi'ndeki "Şifre Gönder" seçeneği artık varsayılan olarak etkin olmayacaktır. Bu ayarı tüm mevcut sitelerde kontrol etmenizi öneririz. Bunu yapmak için şu adrese gidin:

Yönetici alanı → Sistem → Genel Yapılandırma → Kullanıcılar → Parola Gönder

Joomla! 3.8.8 Varsayılan Ayarlar Hakkında Notlar

Yükleme Ayarları

İzin verilen yükleme dosyası uzantılarının yanı sıra izin verilen yükleme MIME türlerini de kontrol etmenizi öneririz. Joomla! 3.7.3'ten itibaren izin verilen yükleme uzantılarını ve MIME türleri değiştirildi. Flash dosyalarına, uygun bir inceleme yapılmadan Flash dosyaları yüklenirken birden fazla güvenlik sorunu olabileceğinden artık izin verilmez. Flash dosyalarının Joomla! aracılığıyla yüklenmesini engellemeniz önerilir.

Bu nedenle, Flash dosyalarının yüklenmesini önlemek için Medya Yöneticisi'ndeki yükleme yapılandırmanızdan aşağıdaki değerleri kaldırmanız önerilir:

Yasal Uzantılar (Dosya Türleri): "swf"

Yasal MIME Türleri: "application / x-shockwave-flash"

Bu değerleri kaldırmak için şu adrese gidin:

Yönetici alanı → Sistem → Genel Yapılandırma → Medya

Joomla! 3.8.8 Varsayılan Ayarlar Hakkında Notlar

Arkadaşına Mail

Yukarıda belirtilen değişikliklerle birlikte, yeni yüklemeler için varsayılan olarak Arkadaşınıza Mail özelliği devre dışı bırakılacak. Sitelerinizde hala bu özelliği kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmenizi öneririz.

Lütfen üç farklı yerde yapılandırılabileceğini unutmayın:

Yazı da ve menü maddesinde "Seçenekler" -tab içinde bulabilirsiniz.

Bunu, Makaleler bileşeninden Genel Yapılandırma'da da bulabilirsiniz.

Ayarı global olarak devre dışı bırakmak isterseniz, şuraya gidin:

Yönetici alanı → Sistem → Genel Yapılandırma → Makaleler (biraz aşağıya inmeniz gerekir).

Joomla! 3.8.8 Varsayılan Ayarlar Hakkında Notlar

NOT: Joomla! sitelerinizi 3.8.8 sürümüne güncelleme yaptıktan sonra, lütfen varsayılan ayarları belirtildiği gibi kontrol ediniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.