Crowdin, Joomla! Resmi Yerelleştirme Platformu Oldu

Crowdin, Joomla! Resmi Yerelleştirme Platformu Oldu

Joomla! projesi, yerelleştirme platform ortağı olarak Crowdin'in Joomla! 4'ten itibaren dil paketleri için resmi araç olacağını duyurmaktan memnuniyet duyar.

Crowdin hakkında pek fazla bilgiye sahip olmayan veya bu ismi henüz duymamış olan Joomla! kullanıcıları olabilir. Crowdin'in çalışma mantığının gayet güzel olduğunu söyleyebilirim, bizler de Joomla! projesine katkı sağlamak amacıyla Crowdin üzerinden ben ve Joomla! Türkiye'den Ugur Uygur ile birlikte "Joomla! Downloads" alanı ve diğer bazı alanların Türkçe çeviri işlemlerini yapmıştık Bakınız.

Sizlere öncelikle Crowdin hakkında kısa bir bilgi vereyim, ardından projenin diğer detaylarını alt satırlar da aktaralım.

Crowdin Hakkında

Crowdin, Ukrayna'da bulunan, genç ve hızlı büyüyen bir BT Ar-Ge şirketidir. Crowdin, çeviriyi ve yerelleştirme sürecini basitleştiren ve hızlandıran yeni nesil yerelleştirme platformunu sağlayarak endüstriyi sarsmaya çabalıyor.

Aynı çevrimiçi, bulut tabanlı, TMS (Çeviri Yönetim Sistemi) ve CAT (Bilgisayar Destekli Çeviri) aracı olan Crowdin, çeviri sürecinde devrim yaratmaya devam ediyor.

2009 yılında kurulan Crowdin, hızlı bir şekilde kâr etti ve özel sektöre açılmış, kendi kendini finanse eden bir şirket olarak kaldı. Şirketin hedefleri ve gelişim yönü yalnızca büyüyen ve dinamik piyasa gereksinimleri değil, aynı zamanda gerçekten tutkulu bir ekip ve devrim yapmak isteyen arzusuyla da ön plana çıkmaktadır.

Crowdin, Joomla! tüm temel dil dizelerini, pazarlama materyallerini, resmi uzantıları, web sitelerini ve şablonlarını tercüme edebilir.

Öneriler

Dil paketleri için Crowdin projemiz herkesin bir metin çevirisi için "öneri" yaparak, çeviri önerilerine katılabilmesi ve mevcut öneriler üzerinde düzeltme veya sorunları düzeltmek için kurulmuştur. Mevcut çeviri yanlış gibi görünüyor ise öneri de bulunabilir veya düzeltebilirsiniz.

Düzeltme

Her dilde, "düzeltici" olarak belirlenen bazı kullanıcılar önerileri kabul edebilir veya reddedebilir. Bu düzelticiler, ilgili Çekirdek Çeviri Ekibinin üyelerindendir ve dil paketinin kalitesinin beklenen düzeyde olduğunu garanti eder.

Paketler

Her gece, dil paketleri oluşturulur. Üretilen zip dosyaları Crowdin'den indirilebilir (bakınız) ve genellikle Joomla! 'ya doğrudan yüklenebilir.

Dağıtma

Joomla!, dil paketlerini doğrudan Crowdin'den almaz. Bunun yerine çeviri ekipleri zip dosyasını indirerek, test edip başka bir sunucuya yükleyecektir.

Sizler de Joomla! projesine katkıda bulunmak isterseniz hemen ücretsiz bir Crowdin hesabı oluşturarak, Joomla! CMS çevirileri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler