Joomla! Haberleri

Joomla! Logosu'nun Tarihçesi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Joomla! kullanıcıları için, Joomla'nın bilinmeyen yönlerini yazmaya devam ediyoruz... Bugün sizlere Joomla! logosu'nun nasıl oluştuğu ve tarihçesini anlatmaya çalışacağım.

Bildiğiniz gibi Joomla! 2005 yılında CMS dünyasına adım atmıştır, Joomla! 2005 senesinden itibaren birçok önemli olaya imza atmasının yanı sıra Joomla! için önemli anlar ve tarihler de olmuştur...

Bunlar'dan bir tanesi de Joomla! logosu'nun açıklandığı tarihtir, Joomla! tarafından düzenlenen yarışmaya yüzlerce hatta binlerce tasarımcı katılmış her biri tasarladıkları logoları beğeniye sunmuştur.

Bu kadar çok tasarımcı arasından ipi göğüsleyecek olan tasarımcı ve tasarladığı logo ise merak konusudur... 21 Eylül 2005 tarihinde kazanan logo açıklanmış ve böylelikle Joomla'nın resmi logosu olmaya hak kazanmıştır...

Alan Urquhart tarafından tasarlanan logo birinci olarak yarışmayı kazanmıştır. Joomla! resmi sitesinden yarışma da birinci seçilen logo ile ilgili Şurada kısa bir açıklama yaparak Joomla! kullanıcılarına duyurmuştur.

Alan Urquhart'ın tasarladığı logo ile ilgili açıklamaları ise şu şekilde olmuştur...

" Tasarladığınız logo ile ilgili aklınızda bazı düşünceler var mıydı? sorusuna şu şekilde cevap vermiştir... Tabi ki, Joomla! "J" harfi ile başladığı için bende "J" harfi ile başlamak istedim ve dört j'den oluşan 45 derecelik açılarla bir bulmaca gibi dönen tasarımı uygun buldum... Bu aynı zaman da bir arada iç içe zincir bağlantıları izlenimi verir.

Her "J" ile dairelerin eklenmesi, farklı rek tonları, farklı ırklar, insanlar, kültürler izlenimini de verdi... Temel de logonun simge kısmı iç içe bir grup insanı gösteriyor." şeklinde olmuştur.

Aşağıdaki video da yarışmaya katılan bazı tasarımları görebilirsiniz, iyi seyirler.