Joomla! Haberleri

Joomla! 3.7'deki Yeni Özellikler Neler?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

700'den fazla iyileştirme ve 40 yeni özellik ile Joomla! 3.7 sürümü yakında çıkacak. Joomla! 3.7 sürümünde yeni olarak neler var? kısaca bunlara göz atarak Joomla! 3.7 sürümünü yakından keşfedelim.

Joomla! topluluğu'nun yeni sürüm için heyecanlı olduğunu biliyoruz, bir an evvel çıkması planlanan Joomla! 3.7 sürümünde yer alan önemli bazı özelliklere kısaca göz atalım. Olası bir aksilik çıkmaması durumunda Joomla! 3.7 sürümü Nisan ayının başlarında yada en geç sonlarına doğru çıkacak...

Joomla! 3.7'deki Yeni Özellikler Neler?

- Özel Alanlar: Makale, kategori ve iletişim bölümlerinde 16 farklı özel alan oluşturabilme özelliği.

- Multilingual Associations: İçeriğinizi artık tek bir birleştirilmiş arabirimden kolayca tercüme edebileceksiniz.

- Geliştirilmiş İş Akışı: Menü yöneticisi kısmında kategori menüsü yada tek makale menüsü oluşturmak istediğinizde, aynı alan üzerinden tek adımda kategori ve makale oluşturma özelliği eklenmiş durumda.

- TinyMCE ile Daha Fazlasını Yapın: Menü bağlantılarını ve kullanıcı gruplarını kolayca ekleyebilme, dilediğiniz butonları editöre ekleme özelliği.

- Kullanıcı Deneyimi: Fark yaratan küçük değişiklikler ile genel ayarlarınızı görüntüleme, daha düz bir arka plan şablonu ve uygulamalar arasında oturum paylaşma imkanı sayesinde kullanıcı deneyimi geliştirilmiş.

Joomla! 3.7 sürümündeki yeni özelliklerin bir kısmını sizlere aktarmaya çalıştık, yeni özellikler ve iyileştirmeler hakkında daha fazla bilgi almak için Buraya bakabilirsiniz. Tüm özelliklerin gönüllülerin mevcudiyetine ve Joomla! ekibinin kontrolü dışında olduğunu hatırlatarak, koşullara bağlı olarak değişim olabileceğini aktaralım...

Yeni Yönlendirici Ne Durum da?

Yeni Yönlendirici şu anda bazı üretim sitelerinde etkinleştirilmiş olsa da, yeni yönlendirici ile ilgili bazı sorunlar mevcut. Kullanıcıların beklediği kaliteyi sağlamak için sorunların düzeltilmesi devam etmekte. Bu nedenle, bu özelliğin Joomla! 3.7 sürümüne dahil edilmesi şuan için garanti değil. Mümkün olduğunca çabuk kullanılabilmesi için Joomla! ekibinin konu üzerinde çalıştıklarını ifade edebiliriz.

Web Sitemi Joomla! 3.7'ye Nasıl Hazırlayabilirim?

Joomla! 3.7 önceki 3x sürümlerinde olduğu gibi normal bir güncelleme ile olacaktır. Sitenizde zaten Joomla! 3.6.5 yüklü ise güncelleme işlemini kolayca yapabilirsiniz, eğer sitenizde 3.6.5 sürümü yüklü değilse sitenizi bir an evvel en son sürüme güncelleme yapmalısınız...

Web sitenizde Joomla! 3.6.5 sürümünden daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, web siteniz güvenlik açısından risk altında'dır. Her zaman olduğu gibi, yükseltme işleminden önce üçüncü parti uzantılarınızı güncelleyin ve sitenizin tam bir yedeğini alın.

Ayrıca sunucu hizmetinizi kontrol ederek PHP ve veritabanı sürümlerinizi de kontrol etmeniz için harika bir zamandır. Sitenize önemli bir hız artışı getireceğinden PHP sürümünüzü PHP 7 veya 7.1'e yükseltmeniz tavsiye edilir. Joomla! 3.7 için teknik gereksinimleri de kontrol etmeyi unutmayın.

Joomla! 3.7 Ne Zaman Çıkacak?

Mevcut yol haritası kapsamında Joomla! 3.7'nin çıkış tarihi Nisan ayının ilk haftalarında olacak, ancak yapılan testler kapsamında ve kullanıcıların geri bildirimleri dahilinde tarihler de değişiklik olabileceğini unutmayalım.

Joomla! İçin Katkıda Bulunmak İstermisiniz?

Joomla'nın gelişimine ve yeni sürümlerin bir an evvel çıkmasına katkıda bulunmak istermisiniz?... Sizler de birer Joomla! kullanıcısı iseniz, Joomla'ya katkı sağlayabilir ve gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

- Deneyimli bir kullanıcıysanız ve yayınlanma tarihinin gecikmesini istemiyorsanız, Joomla'nın enson sürümünü (3.7) indirerek demo sitenizde kurulum yaparak test işlemine başlayabilirsiniz. Tespit ettiğiniz hataları geri bildirimde bulunarak faydalı olabilirsiniz.

- Türkçe haricinde başka bir dil biliyorsanız, Joomla'nın tercüme edilmesine yardım edebilirsiniz. Crowdin'de 3.7 açılış sayfası üzerinde çalışabilirsiniz Buradan.

- Sosyal medya hesaplarınız üzerinden Joomla! 3.7 için hazırlanmış olan resimleri ve videoları paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz. Joomla! 3.7 için hazırlanmış olan resimlere Buradan video için de Şuradan faydalanabilirsiniz.

- Eklenti veya şablon geliştirme konusunda bilgi ve birikiminiz var ise, sizler de Joomla! 3.7 sürümü için eklenti veya şablon hazırlayarak katkı sağlayabilirsiniz.

NOT: Joomla! 3.7'deki yeni özelliklerin nasıl kullanıldığına dair eğitim videolarımız yakında sitemizde olacak. Bir sonraki yazımızda sizlere Joomla! 3x ve Joomla! 4 sürümleri hakkında bilmeniz gerekenleri aktaracağım.