Dersler

Önbellek Özelliğini Aktif Etme

Önbellek Özelliğini Aktif Etme

Joomla! web sitelerimizde sayfaların hızlı açılması site hızı açısından önemli bir etkendir, peki sitemizin hızına nasıl müdahale edebiliriz? bugün sizlere Joomla! 3 serisindeki "Önbellek" özelliğinden bahsetmeye çalışacağım.

Öncelikle "Önbellek" özelliği nedir kısaca bunu açıklayalım daha sonrasında anlatıma geçebiliriz. Önbellek özelliğini devreye aldığınızda bir sayfa ilk kez herhangi bir kullanıcı tarafından çağırıldığında önbelleğe alınır, daha sonrasında başka bir kullanıcı bu sayfayı çağırdığında sayfa daha önceden önbelleğe alındığı için sayfanın açılış hızı daha hızlı olacaktır...

ADIM 1: Özelliği aktif etmek için yönetim merkezinde bulunan "Sistem" üst menüsünden "Genel Yapılandırma" kısmına giriş yapıyoruz.

Önbellek Özelliğini Aktif Etme

ADIM 2: Genel yapılandırma kısmına giriş yaptıktan sonra "Sistem" bölümüne giriş yapıyoruz. Bu bölümde "Önbellek Ayarları" kısmının hemen altında "Önbellek" açılır kutucuğundan "AÇIK-Sabit önbellekleme" veya "AÇIK-İlerlemeli önbellekleme" seçeneğini seçiyoruz.

Önbellek Özelliğini Aktif Etme

ADIM 3: Daha sonrasında ekranın sol üst köşesinde bulunan "Kaydet & Kapat" butonuna basarak işlemi kaydediyoruz.

Önbellek Özelliğini Aktif Etme

ADIM 4: Üst menüde bulunan "Eklentiler" menüsü adı altında "Uyumlu Ek Yöneticisi" kısmına giriş yapıyoruz. Burada "Sistem-Sayfa Önbelleği" uyumlu ekini aktif konuma getiriyoruz.

Önbellek Özelliğini Aktif Etme

Yukarıda anlatmış olduğum adımları yaptıktan sonra Joomla! 3 serisinde "Önbellek" özelliğini aktif duruma getirmiş oluyoruz, böylelikle sitemizde bulunan sayfaların açılış hızı biraz daha artacaktır.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.