Joomla Sitenizi Bakım Moduna Geçirme

Joomla Sitenizi Bakım Moduna Geçirme

Bir web siteniz varsa, sitenizi güncel ve hatasız tutmak için zaman zaman bazı bakım görevleri gerçekleştirmemiz gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Bakım işi normalden uzun sürerse ne olur? Ziyaretçilerinizin bozuk bir web sitesine erişmesini ve güvenilirliğinizi kaybetmesini ister miydiniz? İşte o zaman Joomla Bakım Modu sizi kurtarmaya geliyor!

Joomla web sitenizi, bir tür kapalı kalma süresiyle karşı karşıya kaldığınızda veya site bakım çalışması yaptığınızda Bakım moduna ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, kullanıcılarınız ne yaptığınızı öğrenebilir ve siz bir yönetici olarak yine de web sitesine erişebilirsiniz. Müşterilerinizin ilgisini ve işinizin profesyonelliğini sürdürmek için Joomla web sitenizi sadece birkaç adımda bakım moduna nasıl geçireceğinizi görelim. Ancak ayrıntılara girmeden önce, bakım modunun tam olarak ne olduğundan bahsedelim.

Joomla Bakım Modu Nedir?

Normalde, sitenizi bakım moduna geçirmek zorunda kalmadan Joomla sitenizi özelleştirebilir ve küçük ayarlamalar yapabilir, yeni içerik yayınlayabilir, şablonları ve eklentileri güncelleyebilirsiniz. Ancak, web sitenizde daha uzun bir süre çalışmanız gerekebileceği zamanlar vardır. Özellikle manuel olarak yeni bir şablon oluşturduğunuzda veya web sitenizde davranış değişiklikleri yaptığınızda. Bu değişiklikler üzerinde çalışmak, web sitenizin bir süreliğine kullanıcılarınıza bozuk görünmesine neden olabilir.

Bu durumla başa çıkmanın yaygın bir yolu, sitenizi bakım moduna geçirmektir. Bu, ziyaretçilerinize sitenizin yakında geri döneceğini bildiren görsel olarak hoş bir sayfa oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, aynı zamanda bir test ortamında web sitenizde çalışmanıza ve işiniz bittiğinde değişiklikleri canlı web sitenize aktarmanıza olanak tanır.

Web Sitenizi Ne Zaman Bakım Moduna Almalısınız?

Bakım modu sizi ziyaretçilerinize bozuk bir siteyi göstermekten kurtarabilirken, aynı zamanda kullanıcı dostu bir bildirim, ziyaret edilecek alternatif bağlantılar göstermenize ve bakımın ne zaman yapılacağı için bir zaman aralığı belirlemenize olanak tanır. Bunu söyledikten sonra, Joomla sitenizi ne zaman bakım veya yapım aşamasında moduna geçirmeniz gerektiğine bir göz atalım.

  • Bir web sitesinin tamamını yeniden markalamak veya yeniden tasarlamak
  • Yüksek trafiğe sahip bir sayfaya yeni veya farklı ayrıntılar eklemek
  • Siteye yeni bir özellik veya işlev eklemek
  • Bir hata veya hatayı giderme
  • Bir güvenlik ihlalinden sonra tahrif edilmiş bir web sitesini temizlemek
  • İşletme web sitenizi başlatmadan önce "çok yakında" mesajı ile oluşturun

İyi bilgilendirilmiş bir "Yapım Aşamasında" sayfası, müşterilerinizi korumanıza ve sitenizin başarısını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Web Sitenizi Bakım Moduna Geçirme

Artık bakım modunun önemini ve onu ne zaman kullanacağınızı bildiğinize göre, Joomla sitenizi bakım moduna nasıl geçirebileceğinize dair adım adım işleme bakmanın zamanı geldi.

1. Adım: Yönetici Panelinize Gidin

Öncelikle yönetici panelinizde oturum açın ve Sistem> Genel Yapılandırma'ya gidin.

2. Adım: Site Çevrimdışı Alanını Evet Olarak Ayarlayın

Joomla'nın varsayılan olarak Site sekmesine sahip olduğunu ve tam da olmak istediğimiz yerin orası olduğunu fark edeceksiniz. Bu sekmede, Site Çevrimdışı anahtarını evet olarak ayarlayın.

3. Adım: Çevrimdışı Mesajı Ayarlayın

Site Çevrimdışı seçeneğini evet olarak ayarladığınızda, hemen altında iki ekstra yapılandırma görünecektir.

Çevrimdışı Mesaj seçiminin üç seçeneği vardır.

  • Gizle: Bu seçenek, ön uçta Çevrimdışı İletinin görünmeyeceği anlamına gelir. Görünecek tek şey oturum açma formudur.
  • Özel Mesaj Kullan: Bu seçenek, seçildiğinde aşağıda bir metin kutusu gösterir. Bu metin kutusuna, kullanıcıları kesinti süreniz hakkında kısaca bilgilendirmek için kendi özel mesajınızı yazabilirsiniz. Bu metin kutusuna düz metin veya HTML yazabilirsiniz.
  • Varsayılan Mesajı Kullan: Bu seçenek, çok dilli Joomla web siteleri için daha uygundur. Ve varsayılan mesaj "Site bakım için kapalıdır.<br /> Lütfen daha sonra tekrar kontrol ediniz."

İhtiyaçlarınıza en uygun olana bağlı olarak üçünden herhangi birini kullanabilirsiniz.

4. Adım: Çevrimdışı Bir Resim Seçin

Son seçenek Çevrimdışı Resmi'dir. Bu seçenek, oturum açma formundaki çevrimdışı mesajın hemen üzerinde görünecek bir çevrimdışı resim seçmenize olanak tanır. Zaten yüklenmiş bir dosya seçebilir veya yeni bir resim yükleyebilirsiniz.

Bir şablon kullanıyorsanız, çevrimdışı resminizi göremeyebileceğinizi lütfen unutmayın. Bunun nedeni, şablonunuzun zaten bir offline.php dosyasına sahip olması ve varsayılan Joomla'yı kullanmanıza engel olmasıdır. Panik yapmayın, bunun için bir çözümümüz var. Kök dizininiz> şablonlar> şablonunuz'a gidin ve offline.php'yi başka bir adla yeniden adlandırın.

Son olarak, değişikliği kaydetmek için yatay çubuktaki Kaydet düğmesini tıklayın. Joomla siteniz artık bakım modunda.

Sonuç

Joomla sitenizi bakım moduna almak bu kadar basit! Artık kullanıcılarınızı hayal kırıklığına uğratmadan perde arkasında huzur içinde çalışabilirsiniz. En önemlisi, sitenizin bakım için geçici olarak kapalı olduğunu bildirerek web sitenizi potansiyel olarak arama motoru sıralamalarını kaybetmekten kurtarır. Umarım bu hızlı eğitimden keyif almışsınızdır, yorumlarınızdaki geri bildirimlerinizi bize bildirmeyi unutmayın. İyi günler!

Comments powered by CComment

Önerilen Makaleler