Dersler

Joomla! Sitenize Google Analytics Kodu Ekleme

Joomla! Sitenize Google Analytics Kodu Ekleme

Joomla! ile hazırlamış olduğumuz web sitelerinde, sitemize ait istatistik ve performans bilgileri web sitemizi geliştirmek açısından önemlidir.

Oluşturmuş olduğumuz web sitelerinde çeşitli sayfalar da optimizasyonlar yada SEO çalışmaları yaparak sitemizi daha iyi bir konuma getirmeye çalışırız. Web sitesi sahipleri siteleri'nin ziyaret edilme sayısını merak eder ve sayfalarının istatistiklerini görebileceği ücretsiz hizmet sağlayan siteleri araştırır.

Site istatistik ve performans bilgileri için kullanabileceğimiz araçlar'dan bir tanesi de Google Analytics'dir. Google Analytics ile web sitelerimize ait, içerik analizi, sayfa analizi ve dönüşüm analizi gibi alanlarda bilgiler toplayabilir ve bu kapsamda eksik olan yerler de düzenleme yaparak web sitemizi geliştirmeye çalışırız.

Peki, Joomla! ile oluşturmuş olduğumuz web sitelerine Google Analytics Kodu'nu (izleme kimliği) nasıl ekleriz? bunu görelim.. Sizler için ilk önce Google Analytics Nedir? bunu açıklayalım.

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, Google'ın Urchin firmasını satın alması sonrasında duyurduğu ücretsiz web site performans analizi servisidir. Google Analytics için Google'ın bize sunmuş olduğu bir nimet diyebiliriz belki de. Google Analytics sayesinde web sitemize giren kullanıcıları tanıyıp, ona göre hareket edebiliriz. Google Analytics ile kullanıcılar hakkında genel bilgiler dışında ayrıntılı bilgilere de rahat bir şekilde ulaşılabiliriz. Bu bilgilerden bazıları şunlardır.

  • Siteniz hangi sıkılıkta ziyaret ediliyor?
  • Kullanıcı hangi linkler üzerinden sitenize geliyor?
  • Kullanıcılarınızın lokasyonu neresi?
  • Sitenizde hangi sayfalarınız daha fazla tıklama alıyor?
  • Sitenizde hangi sayfada daha fazla vakit geçiriliyor?
  • Sitede kullanıcının ortalama geçirdiği süre ne kadar?
  • Sitenizde kullanıcı neler yapmış, ürün almış mı hangi ürünü almış fiyatı ne kadar?
  • Kullanıcı mobilden mi girmiş masaüstünden mi?

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.