Joomla! Sitenizde Gzip Sıkıştırma Neden ve Nasıl Kullanılır?

Joomla! Sitenizde Gzip Sıkıştırma Neden ve Nasıl Kullanılır?

Bir web geliştiricisi olduğunuzda, web hakkında sağlam bir temele sahip olmak sizi olmak istediğiniz yerlere götürebilir. Acemi geliştiricilerin yapamayacağı güçlü web siteleri oluşturabileceksiniz. Sizi amatörlerden ayıracak en önemli şey budur.

Bu nedenle, bugün temel bir şey öğrenelim. Gzip nedir, neden Gzip sıkıştırmasını kullanmalıyız, Gzip'in web sitelerine nasıl yardımcı olduğu ve Gzip'in Joomla! web sitelerinde nasıl kullanılacağını öğrenelim.

Joomla! Gzip sıkıştırma hakkındaki tüm sorularınızın cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Gzip Sıkıştırma Nedir?

Bir web sayfasının boyutu, fiziksel bir nesnenin ağırlığıdır. Kg / lbs cinsinden torba / sepet gibi fiziksel nesneleri ve KB / MB cinsinden dikey nesneleri (web sayfaları) ölçeriz. Fiziksel dünyada, boyut arttıkça, nesneyi hareket ettirmek için daha fazla enerji gerekir. Benzer şekilde, web sayfanız ne kadar KB / MB olursa, tarayıcıya bir web sayfası yüklemek için o kadar fazla zaman gerekir.

Layman'ın ifadesine göre, 10 Kg'lık bir torbayı kaldıracaksanız, 1 kg'lık bir torbayı kaldırırken çok daha az enerjiye ihtiyacınız olacak. Gzip sıkıştırması budur. İçerik kalitesini düşürmeden web sayfalarının boyutunu (ağırlığını) azaltır.

Neden Gzip Sıkıştırma Kullanılır?

Bir web sayfasının boyutunun, bu sayfayı yüklemenin ne kadar süreceğini belirlediği tespit edildiğinden, devam edebilir ve boyutun nasıl küçültüleceğini tartışabiliriz. Burada içerik kodlaması devreye girer. Kullanıcı olarak, tarayıcınızın adres çubuğuna google.com gibi bir şey yazıp enter tuşuna bastığınızda, tarayıcı http://www.google.com/index.html dosyası için bir istek gönderir. Daha sonra tarayıcınız web sunucusuyla konuşur. Bu işler böyle yürür..

  • Tarayıcı: Hey, bana /index.html dosyasını verebilir misiniz?
  • Sunucu: Tamam, index.html olup olmadığını görelim
  • Sunucu: Bulundu! Burada yanıt kodunu ve dosyayı gönderiyorum
  • Tarayıcı: 300KB? Saçmalık ... bekliyor, bekliyor ... Tamam, şimdi yüklendi

Gördüğünüz gibi, bu yüzden Gzip sıkıştırmasını kullanmalıyız. Joomla! web sitenizde Gzip sıkıştırmasını kullandığınızda. Performansı artırır ve yükleme süresini önemli ölçüde azaltır. Diyelim ki sıkıştırılmışsa 300 KB'lık bir web sayfası 100 KB olabilir. Bir ziyaretçi tarafından web siteniz için bir istek yapıldığında, sunucu istenen sayfayı sıkıştırır ve boyutunu önemli ölçüde azaltır. Ardından kullanıcının bilgisayarına gönderir. Sıkıştırmayı ve görselleştirmeyi son derece hızlı ve farkedilmez bir şekilde yapan tarayıcıdır.

Bir web sayfasını sıkıştırmak / açmak için harcanan zaman ve kaynak, büyük bir dosyayı yüklemekten çok daha azdır.

Gzip'in algoritması son derece basittir. Benzer dizeleri bulur ve geçici olarak değiştirir. Web sayfalarına uygulandığında cazibe gibi çalışmasının nedeni, HTML / CSS dosyalarında çok sayıda tekrarlanan metin kullanılmasıdır. Gzip ortak dizeleri sıkıştırdıkça, dosya boyutunu %70'e kadar azaltır.

Joomla'da Gzip Sıkıştırma Nasıl Etkinleştirilir?

Joomla!, geliştiriciler tarafından oluşturulmuş açık kaynaklı bir CMS olduğundan, sistemde zaten kurulu ve güçlü özelliklere sahip olduğumuz için şanslı durumdayız. Joomla! web siteniz için Gzip'i etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Joomla! Admin Panel > Sistem> Genel Yapılandırma
  • Ardından Sunucu (sekme) > Sunucu Ayarları> Gzip Sayfa Sıkıştırma> öğesine gidin ve düğmeyi Evet olarak ayarlayın
  • Kaydet & Kapat yaparak çıkın

Gzip'in Düzgün Etkinleştirildiği Nasıl Kontrol Edilir?

Sitenizi yapılandırdığınızda, sıkıştırmanın düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarsınız? Endişelenmenize gerek yok. Bunu sizin için kontrol edecek çevrimiçi birçok araç vardır. Web sitenizde Gzip'in etkin olup olmadığını kontrol etmek için GiftOfSpeed sitesini kullanabilirsiniz.

Joomla! web sitenizde Gzip kullanmanız önemle tavsiye edilir. Web sitenizin performansını önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olur. Bu da daha iyi kullanıcı deneyimi, daha iyi trafik ve genel olarak daha iyi bir izlenim sağlar. Arama motorlarının hızlı bir yükleme hızına sahip web sitelerine önem verdiğini biliyor muydunuz? Evet, doğru. Joomla! web sitenizde Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmek, Google'da daha iyi sıralanmanıza yardımcı olur.

Kaynak: Joomshaper.com

Önerilen Makaleler