Dersler

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

Joomla! kullanıcılarının karşılaştıkları problemlerden bir tanesi de, Admin Şifresini unutmaktır. Bunun farklı sebepleri olabilir. Bugün ki Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında, unutulan Joomla! admin şifresini nasıl kurtaracağınızı veya nasıl sıfırlanacağını göreceğiz.

Joomla! admin şifresini unuttuğunuzda, şifrenizi tekrar nasıl değiştirebileceğinizi ele alırken önemli noktalara da açıklık getireceğiz. Unutulan Joomla! admin şifresini en kolay şekilde phpMyAdmin üzerinden değiştirebilirsiniz.

phpMyAdmin üzerinden değiştirilecek olan şifreniz MD5 olarak kodlandığı için, ilk önce MD5 nedir? bunu görelim ve MD5'in kullanım alanlarına açıklık getirelim.

MD5 Nedir?

Message Digest 5 (MD5) algoritması, verilen dosyanın veya mesajın (şifre vb.) kendine has "parmak izi" nin oluşturulmasını "hash" fonksiyonlarına dayalı olarak sağlayan bir algoritmadır. Bir veritabanı yönetimi (database management) tekniğidir. 1991 yılında MIT (Massachusetts Institute of Technology) ’de görev yapan Profesör Ron Rivest tarafından geliştirilmiştir. Profesör Rivest MD5’i MD4’ün bir üst sürümü olarak tasarlamıştır.

MD5 Özellikleri

  • MD5 algoritması tek yönlü çalışır. Şifreleme yapılır, ancak şifre çözüm işlemi yapılamaz.
  • MD5 algoritması, üzerinde işlem yapılan dosyada (aktarma vb.) herhangi bir değişiklik olup olmadığını tespit eder. Eğer bir değişiklik yapılmışsa, yeni dosyanın MD5 algoritmasından geçilmesinden çıkan sonuç ile ilk dosyanın MD5 sonucu birbirinden farklı olacaktır.
  • MD5 algoritması bir alt sürümü olan MD4’e göre yavaş çalışır, ancak şifrelendirme sistemi çok daha karışık ve çözülmesi güçtür.
  • Genel olarak 4 farklı aşamalı bir sisteme sahiptir. Her aşama birbirinden farklı işleyişe sahip olup 16’şar basamaktan oluşmuştur.
  • Boyutu fark etmeksizin algoritmaya girişi yapılan dosyanın çıkışı olarak 128-bit uzunluğunda 32 karakterli 16'lık sayı sisteminde bir dizi elde edilir.

MD5'in Kullanıldığı Yerler

  • İnternet trafiğinde. "SSL (Secure Sockets Layer - Güvenli Yuva Katmanı)" gibi.
  • Özel bilgisayar ağlarında. "VPN (Virtual Private Network - Sanal Özel Ağ)" gibi.
  • Güvenli uzaktan ulaşım uygulamalarında. "SSH (Secure Shell - Güvenli Kabuk)" gibi.
  • Kimlik belirleme uygulamalarında.

Kaynak: bidb.itu.edu.tr

Joomla! Admin Şifresini Kurtarma veya Sıfırlama

Normalde, Joomla! kullanıcılarını ve parolaları arka uç Kullanıcı Yöneticisi'nden ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Bunu yapmak için Süper Yönetici grubunun bir üyesi olarak oturum açmış olmalısınız.

Bazı durumlarda, bu mümkün olmayabilir. Örneğin, siteniz "saldırıya uğradı" ve parolalar veya kullanıcılar değiştirilmiş olabilir. Ya da belki şifreyi bilen kişi artık mevcut değildir. Ya da kullanıcı şifresini unutmuş olabilir.

Bu gibi durumlarda şifreyi Joomla! Veritabanı üzerinden değiştirmek mümkündür, böylece Süper Yönetici olarak tekrar oturum açabilirsiniz. Bunlar Joomla! yöneticileri için olası yöntemlerdir.

1. ADIM: Kullanmış olduğunuz sunucu paneli üzerinde yer alan phpMyAdmin yazılımını açalım.

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

2. ADIM: phpMyAdmin yazılımını açtıktan sonra, ekranın sol tarafında yer alan Veritabanı kısmından Joomla! sitenize ait Veritabanı'nı seçin.

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

3. ADIM: Joomla! sitenize ait Veritabanı'nı seçtikten sonra karşımıza tabloların olduğu alan gelecektir.

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

4. ADIM: Veritabanı tabloları arasında yer alan _users tablosunu (_users tablosunun ön kısmında yer alan tablo ön eki sitenizde farklılık gösterebilir.) seçerek "Gözat" butonuna tıklayarak açalım.

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

5.ADIM: _users tablosunu açtıktan sonra karşımıza Joomla! sitemizde bulunan kullanıcılar gelecektir. Bu alanda bulunan Süper Yönetici (User) yazan kullanıcının sol tarafında bulunan düzenle butonuna basarak açalım.

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

6. ADIM: _users kullanıcı veritabanını açtığımızda burada bulunan "password" alanının sağ tarafındaki alanda bulunan değeri (MD5 kodlaması) aşağıdaki değer ile değiştirelim.

e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

7. ADIM: Yukarıdaki vermiş olduğum örnek yeni şifre değerini ilgili alana yazdıktan sonra, alt kısımda bulunan "GİT" butonuna basarak işlemi sonlandıralım.

Joomla! Admin Şifrenizi Nasıl Kurtarır veya Sıfırlarsınız?

Değişen Yeni Şifremiz Nedir?

Yukarıda örnek olarak vermiş olduğum, MD5 algoritması ile oluşturulmuş şifrenin (e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e) karşılığı 123456 'dır. Artık Joomla! yönetim panelimizi açarak kullanıcı adımızı ve yeni oluşturmuş olduğumuz 123456 şifresini yazarak giriş yapabiliriz.

Yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra mutlaka yeni bir şifre belirlemeyi unutmayın. MD5 ile yeni bir şifre oluşturmak isterseniz http://www.md5.cz/ web sitesini ziyaret ederek ilgili kutucuğa şifrenizi yazın ve ardından "hash darling, hash!" butonuna basarak şifrenizin kodlanmış halini görebilirsiniz.

MD5 ile Oluşturulmuş Örnek Şifreler

admin: 21232f297a57a5a743894a0e4a801fc3

12345: 827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b

keklik: 3181c6dd1e995277ed47676a5c6af3ec

İPUCU: 6. adım'daki "password" alanının sağ tarafındaki alana dilerseniz yeni şifrenizi direk olarak yazıp, ardından sol tarafta bulunan açılır kutucuktan MD5 seçeneğini seçip "GİT" butonuna basarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Böylelikle phpMyAdmin şifrenizi MD5 algoritması ile kodlayacaktır, MD5 web sitesi üzerinden karmaşık şifre oluşturmak zorunda kalmayabilirsiniz. 

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.