Dersler

Joomla! 3.9 Gizlilik Bileşeninde Uzantı Yeteneklerini Bildirme

Joomla! 3.9 Gizlilik Bileşeninde Uzantı Yeteneklerini Bildirme

Joomla! 3.9, gizlilik hakkında bilgi için yeni bir "Yetenek" ekranına sahip. Uzantı geliştiricileri, bu ekranda, uzantılarının site yöneticilerine yardımcı olmak için topladığı verileri raporlar.

Joomla! 3.9 ile birlikte sunulan "Gizlilik Aracı Paketi" nin bir parçası olarak, uzantıların bir siteye yeni özellikler eklerken veya bir gizlilik politikası, kullanım şartları gibi dokümanları hazırlarken göz önünde bulundurulması gereken uzantılarının işlevselliğini bildirmelerine olanak sağlamak için bir yetenek ekranı vardır.

ÖNEMLİ - Bu ekranda bildirilen özellikler, bir sitedeki aktif olarak kurulmuş ve etkinleştirilmiş uzantılara dayanır ve uzantıların yeteneklerini bildirmeyi destekler. Bu nedenle, bu tam bir liste olarak görülmemeli ve tüm ayrıntılar için her bir uzantıya ait belgelere bakmanız önerilir.

Joomla! 3.9 Gizlilik Bileşeninde Uzantı Yeteneklerini Bildirme

Geliştiriciler İçin Uygulama Rehberi

Uzantı yeteneklerini bildirmek için, bir eklentinin onPrivacyCollectAdminCapabilities etkinliğine abone olması gerekir. Genellikle tek bir eklenti grubuyla kullanılması amaçlanan diğer eklentilerin aksine, aşağıdaki eklenti grupları bu etkinlikle potansiyel kullanım için içe aktarılır:

  • Doğrulama
  • Captcha
  • Yükleyici
  • Gizlilik
  • Sistem
  • Kullanıcı

Bir eklenti, anahtarın bölüm başlığı olarak görüntülenecek metin olduğu ve değerin, bölüm içinde bir madde işareti listesi olarak görüntülenecek bir dizi yetenek olduğu bir ilişkisel dizi döndürmelidir. Tüm mesajlar eklenti tarafından çevrilmelidir. Aşağıda Captcha - Recaptcha eklentisi için dizi yapısının bir örneği verilmiştir.

public function onPrivacyCollectAdminCapabilities()
{
	// If a plugin does not have its language files autoloaded, ensure you manually load the language files now otherwise the below may not be translated
	$this->loadLanguage();

	return array(
		JText::_('PLG_CAPTCHA_RECAPTCHA') => array(
			JText::_('PLG_RECAPTCHA_PRIVACY_CAPABILITY_IP_ADDRESS'),
		),
	);
}

Bu makaleyi faydalı ve yararlı bulursanız, bilgi ve yardım için başkalarıyla paylaşın. Yorum bölümümüzde görüşlerinizi, yorumlarınızı, önerilerinizi yazmayı unutmayın. Ayrıca üst kısımda bulunan oylama alanında bu makaleye oy verebilirsiniz. Bir sonraki Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında "Kullanıcı Eylemleri Günlüğü Arayüzü" konusuna değineceğiz.

Kaynak: Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.