Dersler

Joomla! 3.9 Gizlilik Bileşeninde Bilgi İsteği İş Akışı

Joomla! 3.9 Gizlilik Bileşeninde Bilgi İsteği İş Akışı

Bir önceki Joomla! Eğitim Dersleri kapsamında "Joomla! 3.9 Gizlilik Aracı Paketi Nasıl Kullanılır" başlıklı yazıda sizlere, Joomla! 3.9 ile birlikte gelecek olan Gizlilik Aracı Paketi hakkında bilgileri aktarmıştık.

Bu yazıda, Joomla! 3.9'daki "Gizlilik Bileşeninde Bilgi İsteği İş Akışı" konusunu ele alacağız. Bilgi istekleri, gizlilik bileşeninin temel ögesidir ve verilerinin bir siteden dışa aktarılması veya çıkarılması için kullanıcı isteklerinin işlenmesidir.

İstek Oluşturma

Web sitesi veya kimliği doğrulanmış bir kullanıcı için süper kullanıcı tarafından istek formu aracılığıyla bir istek oluşturulabilir.

ÖNEMLİ: Bilgi taleplerini oluşturmak ve işlemek için, web sitenizin bilgi sahibinin talebi doğrulaması gereği nedeniyle e-posta göndermesi ZORUNLUDUR.

Süper Kullanıcı Oluşturma

Gizlilik: Bilgi İstekleri ekranından, herhangi bir süper kullanıcı yeni bir bilgi talebi oluşturabilir. Bu, web sitesinde hesaplarına sahip olmayan kullanıcılar için bilgi istekleri oluşturmanın tek yoludur. Bir istek oluşturmak için süper kullanıcı şunları belirtmelidir:

  • Verilerin işleneceği kullanıcının e-posta adresi
  • İstek tipi (dışa aktarma veya kaldırma)

NOT: Bu bağlamda, bir kullanıcı sitede bir kullanıcı için kayıtlı bir kullanıcı hesabı olup olmadığına bakılmaksızın bir istekte bulunan herhangi bir kişi veya kuruluş anlamına gelir (örnek olarak, bu, araç paketinin sitelere yönelik istekleri işleme koymasını sağlar Konukların siteye kayıt yaptırmak zorunda kalmadan bir isim ve / veya e-posta adresi sağlayarak yorum yapabilmelerini sağlayan bir yorum sistemi vardır).

Kimliği Doğrulanmış Kullanıcı İsteği

Kayıtlı kullanıcılar web sitesinde hesaplarına bilgi talepleri gönderebilir. Bilgi talebi formuna bağlantı için bir Gizlilik  →  İstek Oluştur menü öğesi oluşturulmalıdır. Bir bilgi talebi gönderirken, kullanıcı şunları sağlamalıdır:

  • E-posta adresleri
  • İstek tipi (dışa aktarma veya kaldırma)

İsteğin Onaylanması

Bir istek oluşturulduktan sonra, nasıl oluşturulduğuna bakılmaksızın, kullanıcı bunun için onların bilgileri için geçerli bir istek olduğunu doğrulamalıdır. Web sitesinden, taleplerinin oluşturulmasına ilişkin uyarı gönderecekleri bir e-posta alacaklar ve e-postada ve e-posta adresinde belirtilen ismin girilmesi gereken bir onay formuna bağlantı sağlayarak, talebinin geçerliliğini doğrulayacaklardır. Kullanıcı isteği onayladıktan sonra, bileşen istek listesindeki Onaylandı olarak işaretlenecek ve sitenin süper kullanıcı(lar) işlenecektir.

Bu e-postadaki belirteç 24 saat geçerlidir. Bu zaman diliminde bir istek doğrulanmazsa, istek bileşenin istek listesinde Geçersiz olarak işaretlenir ve yeni bir talep gönderilmelidir.

Bu sayfa için bir SEF URL'si sağlamak amacıyla gizli bir Gizlilik  →  Onay İsteği menü öğesi oluşturulması önerilir, ancak bu zorunlu değildir.

İsteğin İşlenmesi

İhraç İsteği

Joomla! 3.9 Gizlilik Bileşeninde Bilgi İsteği İş Akışı

Bir ihraç isteği onaylandıktan sonra, süper kullanıcılar için iki eylem mevcuttur.

  • Verileri İndirme: Bu, bilgi talebinin konusuyla ilgili tüm verileri toplar ve bilgisayarınıza indirilecek bir XML dosyası oluşturur. Bu, site sahiplerinin, kullanıcıya göndermeden önce veri aktarımını incelemelerini sağlamak için kullanışlıdır.
  • E-posta Verileri Aktarımı: Bu, bilgi talebinin konusuyla ilgili tüm verileri toplar, bir XML dosyası oluşturur (Verileri Dışarı Aktar eylemi ile oluşturulanla aynı) ve dışa aktarılan veri dosyasıyla kullanıcıya e-posta gönderir.

ÖNEMLİ: Verme işlemi yalnızca desteklenen uzantılardaki verileri işleyebilir. Bu nedenle, istekte bulunan süper kullanıcı, dışa aktarmayı incelemeli ve gerekiyorsa, uzantılardan işlenmemiş verileri içermelidir.

Kaldırma İsteği

Joomla! 3.9 Gizlilik Bileşeninde Bilgi İsteği İş Akışı

Bir kaldırma isteği onaylandıktan sonra, süper kullanıcılara bir eylem yoktur.

  • Verileri Silme: Bu işlem, bilgi konusuyla ilgili verileri anonim hale getirecek ve / veya kaldıracaktır. Bilgi sahibinin kayıtlı bir kullanıcı hesabına sahip olduğu istekler için, bu işlem hesabın ismini, kullanıcı adını ve e-posta adresini anonim hale getirecek, ayrıca hesabın oturum açmasını engelleyecek ve oturum açmışsa kullanıcıyı siteden çıkış yapacaktır. istek anında işlenir.

ÖNEMLİ: Silme eylemi yalnızca desteklenen uzantılardaki verileri işleyebilir. Bu nedenle, istekte bulunan süper kullanıcı, kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra siteyi incelemeli ve gerekirse, uzantılardan işlenmemiş verileri el ile veya anonim kaldırmalıdır.

İsteğin Tamamlanması

İstek işlendikten sonra istek tamamlanmış olarak işaretlenmelidir. Bu, talebin yerine getirildiğini ve alınacak başka bir eylem olmadığını gösterir.

Bu makaleyi faydalı ve yararlı bulursanız, bilgi ve yardım için başkalarıyla paylaşın. Yorum bölümümüzde görüşlerinizi, yorumlarınızı, önerilerinizi yazmayı unutmayın. Ayrıca üst kısımda bulunan oylama alanında bu makaleye oy verebilirsiniz.

Kaynak:  Joomla.org

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.