Dersler

Gzip Sayfa Sıkıştırma Özelliğini Aktif Etme

Gzip Sayfa Sıkıştırma Özelliğini Aktif Etme

Web sitemizin performansını arttırmak ve sayfaların hızlı açılmasını sağlamak amacıyla çeşitli yöntemler uyguladığımız doğrudur. Joomla! 3.x serisinde sayfalarımızın hızlı açılmasını sağlamak amacıyla yönetim merkezi üzerinden bir takım işlemler yapmalıyız...

Uyguladığımız yöntemlerden bir tanesi de "GZIP sayfa sıkıştırma" özelliğini aktif etmektir. Bugün sizlere Joomla! 3.x serisinde Gzıp sayfa sıkıştırma özelliği nasıl aktif edilir bunu anlatmaya çalışacağım, dilerseniz öncelikle bu özellik nedir kısaca bunu anlatalım.

Gzip Sayfa Sıkıştırma Nedir?

Gzip sayfa sıkıştırma özelliği adından da anlaşılacağı gibi sitemize ait sayfaları sıkıştırma yöntemidir, bu sayede sitemize ait sayfalar sıkıştırma yoluyla sıkıştırıldığı için sayfaların açılış ve yüklenme hızı daha farklı olacaktır.

ADIM 1: GZIP sayfa sıkıştırma özelliğini aktif etmek için yönetim merkezinde bulunan "Sistem" üst menüsü altında "Genel Yapılandırma" kısmına giriş yapıyoruz.

GZIP Sayfa Sıkıştırma Özelliğini Aktif Etme

ADIM 2: Genel yapılandırma bölümüne giriş yaptıktan sonra "Sunucu" kısmına giriş yapıyoruz, bu kısıma giriş yaptıktan sonra alt kısımda yer alan "GZIP sayfa sıkıştırma" seçeneğini "Evet" olarak seçip "Kaydet & Kapat" butonuna tıklıyoruz.

GZIP Sayfa Sıkıştırma Özelliğini Aktif Etme

Yukarıdaki adımları takip ederek GZIP özelliğini aktif edebilirsiniz, burada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir taneside GZIP özelliğini aktif etmeden önce sunucu firmanız ile bu konuda görüşmelisiniz. Bazı sunucu firmalarında bu özellik "Default" olarak vardır, aksi halde sitelerinizde hata alabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Her hafta ilham alın

En son Joomla haberleri hakkında hiçbir bilgiyi kaçırmamak için bültenimize abone olun.